Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelRobotlar Gülmeyi Öğreniyor! Bilim İnsanları Robotların Tepkilerini İyileştiriyor

Robotlar Gülmeyi Öğreniyor! Bilim İnsanları Robotların Tepkilerini İyileştiriyor

Robotlar doğru zamanda gülmeyi öğreniyor. Başınıza gelen komik bir olayı anlatırken robot asistanınızın size güleceği bir geleceğe hazır mısınız? Detaylar yazımızda!

Bilim insanları, şakalara ve mizaha doğru zamanda tepki verecek robotların, sohbeti daha gerçekçi hale getireceğine inanıyor. ERICA adı verilen yapay zekalı bir robot, mizahi yeteneklerini geliştirebilmek adına özel olarak eğitiliyor.

Frontiers in Robotics and AI dergisinde yayımlanan bir yazıya göre ERICA, insanlarla yapay zekalı yardımcılar arasındaki sohbetleri geliştirebilir. Mizahın günlük konuşmalarımızda kayda değer bir yere sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, robotların esprilerimizi anlayabilmesi şüphesiz ilişkimizi büyük miktarda geliştirecektir.

Kyoto Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde bulunan İstihbarat Bilimi ve Teknolojisi Bölümü‘nde yardımcı doçent olarak görev alan baş yazar Dr. Koji Inoue, “Sohbet amacıyla kullanılan yapay zekanın önemli işlevlerinden birinin empati olduğunu düşünüyoruz” dedi ve ekledi:

Konuşma çok yönlüdür,  sadece sorulara doğru yanıt vermek bir ‘sohbet’ yaratmak için yeterli değildir. Bu nedenle, bir robotun kullanıcılarla empati kurmasının yollarından birinin kullanıcıların kahkahalarını paylaşmak olduğuna karar verdik.

Dr. Inoue ve ekibi bu amaçla çıktıkları yolda, çeşitli kahkahaları kaydetti. Hafif kahkahalar, neşeli kahkahalar gibi sınıflandırılan kahkahalar, durumlara göre ayrılıp yapay zekanın havuzuna eklendi. Bunun ardından makine öğrenmesi algoritmaları sayesinde şakalar ve mizahi durumlar yapay zekaya entegre edildi. Yapay zeka hangi durumlarda gülünüp gülünmemesi gerektiğini ve gülünecek durumlarda kahkahanın dozunu ayarlamayı makine öğrenmesi algoritmalarıyla öğrendi.

Ekip, nerede nasıl güleceğini öğrenen bu robotların, diğer yapay zekalı robotlara göre daha farklı bir karaktere sahip olabileceğini, bunun da kullanıcılarla olan iletişimi güçlendireceğini belirtti.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler