Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelArtırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? Artırılmış Gerçeklik Çeşitleri Nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? Artırılmış Gerçeklik Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda Artırılmış Gerçeklik nedir? Artırılmış Gerçeklik Uygulama Alanları Nelerdir? sorularına cevaplar bulacağız.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality,AR) son yıllarda oldukça popülerleşmiş bir uygulama olup, gerçek dünyadaki çevremizde bulunan nesneleri GPS, ses, görüntü, grafik vb. verileriyle zenginleştirerek gerçekleştirilen canlı görünümdür. Kullanımı için uygulamasına ve tablet telefon gibi bir cihaza ihtiyaç duyulur. Kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve arttırılması olarak da ifade edilebilir.  Artırılmış Gerçeklik ile kullanıcı gerçeklik ortamını oluşturan bilgiler ve diğer ögelerle etkileşime girebilir.  Bulunulan çevreyle ilgili yapay bilgi ve ögeler gerçek dünyayla bağdaşabilir. Artırılmış gerçekliğin önemli hedeflerinden biri; fiziksel dünyanın belirli özelliklerini vurgulamak, bu özelliklerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak, gerçek dünya uygulamalarında belirli öngörüler elde etmektir. AR’ı pazarlama, sinema, oyun ve video, alışveriş, sağlık, turizm, emlak, sanat ve müze gibi alanlarda görebiliriz.

AR’ın avantajlı özelliklerinden örnek verecek olursak; eğitimde ders ortamlarına zengin materyaller sunar(bu da öğrencinin derse olan ilgisini arttırır), ticari sektörde bulunulan ortamda nesne deneme imkanı sunar, gerçek dünyadaki ele almak istediğimiz konuyu ya da görseli 2B,3B modellerle, animasyonlarla zenginleştirebilir yani kısacası soyutluğu somut olarak ele alabilir.

Artırılmış Gerçeklik Türleri

4 türde inceleyeceğimiz AR; İşaretçi Tabanlı Artırılmış Gerçeklik, İşaretsiz Artırılmış Gerçeklik, Projeksiyon Tabanlı Artırılmış Gerçeklik ve Süperpoze Artırılmış Gerçeklik’ten oluşur. Hadi gelin bu türlere biraz daha yakından bakalım.

İşaretçi Tabanlı AR(Marker-Based Augmented Reality): Görüntü tanıma odaklı çalışan bu tür, herhangi bir görseli tarayarak kullanıcı için dijital içerik oluşturur. Daha çok pazarlama amaçlı kullanılan bu tür, iki boyutlu bir görüntüyü animasyonlarla hayata geçirir.

İşaretsiz AR(Marker-less Augmented Reality): GPS, pusula ve ivmeölçer gibi araçlardan yararlanarak önceden tanımlı olan nesnenin büyüklüğünü ve yerini istediğimiz gibi değiştirebilmemizi sağlar. Örneğin e-ticaret siteleri müşterilerine evlerinden kolaylıkla ürünü dijital bir şekilde deneyebilme imkanı sağlar.

Projeksiyon Tabanlı AR(Projection-Based AR): Bu tip AR herhangi bir cihaz kullanılmasına gerek kalmadan sensörler yardımıyla pratik olarak yüzeylere yansıtılabilir.

Süperpoze AR(Superimposition-based AR): Bu tür AR üst üste bindirme tabanlı olarak da bilinir, bir nesnenin tamamını ya da bir kısmını artırılmış görünümle değiştirmeye yarar. Örneğin tıpta bir doktor bu teknolojiyi kullanarak kemiğin hasarını nerede olduğunu anlamak için hastanın X-ışını görüntüsünü gerçek görüntü üzerine bindirerek kullanır.

 Popüler AR Uygulamaları

Yazımızın bu kısmında kısmen teorik olarak bildiğimiz AR’ın birkaç uygulamasını gözümüzde canlandıralım.

IKEA PLACE

IKEA‘nın oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz bu uygulaması kullanıcıların satın almak istedikleri ürünleri evlerinden denemelerine olanak sağlıyor.

GOOGLE LENS

Günümüzde neredeyse herkesin kullandığı, yakından bildiği Google Lens uygulamasının birçok alanda kullanımı mevcut. Bunlardan bazıları; yabancı dildeki bir metni istediğimiz bir dile çevirmek için ekranı metne doğrultarak çevirebiliriz, herhangi bir nesneyi ya da örnek olarak resimde göründüğü gibi bir bitkiye kameramızı doğrulttuğumuzda bize onun hakkında bilgi verebilir, örneğin kas sistemi araması yaptığımızda o kas sistemini karşımıza 3 boyutlu olarak çıkartabilir.

YOUCAM MAKEUP

Makyaj malzemelerini AVM’lerde ya da diğer mağazalarda denemek isteyebilirsiniz ancak ışıklar hile yapabiliyor gözlerimize. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle bu uygulama da markaların kozmetik ürünlerini yüzümüzde denemeye olanak sağlıyor ve bize uygun olanı seçmemizi kolaylaştırıyor.

SNAPCHAT

Artırılmış Gerçeklik deneyimi sunan markalar büyük fark yaratıyor, bunlardan biri de Gucci. Gucci’nin SnapML teknolojisini kullanarak ayakkabılarını dijital olarak denemeye imkan veren kampanyası, Snapchat uygulaması içerisinde dikkat çeken filtrelerden birisiydi.

 

 

 

 

 

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
Endüstri Mühendisliği Öğrencisi, IEEE WIE Temsilcisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler