Genel

Dünya’nın En Eski DNA Kalıntısı Keşfedildi!

Bilim insanları heyecan verici bir keşfe imza attılar, 2 milyon yaşında, buz devrinden kalma bir DNA kalıntısı keşfedildi. Detaylar yazımızda.

Grönland’ın kuzeyinde Buz Devri’nden kalma DNA kalıntıları keşfedildi! Bir tortuda keşfedilen DNA’nın 2 milyon yıllık olduğu tespit edildi!

Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, şu an cansız bir buz çölü olan Grönland’ın eskiden ağaçlar, bitki örtüsü ve hayvanlarla dolu olabileceğini ortaya koydu. Bilim insanları elde ettikleri DNA’nın soğuk hava sayesinde 2 milyon yıl boyunca korunabildiğini açıkladı. Cambridge Üniversitesi’nden ünlü evrimsel genetikçi Eske Willerslev elde edilen DNA’yı farklı türler ile karşılaştırdıklarını ve eşleşme bulmaya çalıştıklarını ifade etti.

Willerslev şu ana kadar yaptıkları araştırmalar sonucu DNA örneğinde mastodon, kaz, tavşan, ren geyiği ve yaban sıçanı izlerine rastlandığını açıkladı.

Stockholm Üniversitesi’nde evrim genetiği alanında araştırmacı Love Dalen, mastodon kalıntılarının genellikle Kuzey Amerika’da bulunduğunu, bu yüzden Grönland’da rastlanan bu örneğe şaşırdığını belirtti.

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close