Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaAkıllı DünyaMetaverse Kavramı ve Hayatımızdaki Yeri

Metaverse Kavramı ve Hayatımızdaki Yeri

Metaverse geride bırakmak üzere olduğumuz yılın en çok konuşulan kavramlarından biriydi! Peki metaverse nedir, hayatımıza ne etkileri oldu, gelecekte metaverse kavramını nerelerde göreceğiz? Detaylar yazımızda.

Meta ve universe sözcüklerinin birleşimi olarak meydana gelen metaverse kavramını son yıllarda sıklıkla duyuyoruz ancak bu yeni bir kavram değil. Sanal evren olarak ele alabileceğimiz Metaverse kavramı ilk defa 1990 yılında bilimkurgu yazarı Neal Stephenson tarafından ortaya atıldı. Metaverse bir tarayıcı, mobil uygulama ve arttırılmış gerçeklik cihazları gibi araçlarla erişilen 3 boyutlu dünyaların karışımıdır. Bu dünyada insanlar gerçek zamanlı olarak oluşturdukları avatarlarıyla istedikleri bir alanda deneyim sahibi olabilirler. Bu dünya günlük yaşamı temel almasıyla birlikte eğitim-öğretim, oyunlar ya da insanların kaynaşabileceği sosyal ortamlara elverişlidir. Yani bu sanal evrende insanlar avatarlarıyla alışveriş yapabilecek, konsere gidebilecek, oyun oynayabilecek ya da işe gidebilecek.

Eğitim örneğini ele alırsak; tam da pandeminin olduğu şu zamanlarda sosyal ortamların tehlikesinden uzakta çocukların eğitim alabilmesi ve bunu topluca alabiliyor olmaları yani sosyallik faktörünün göz ardı edilmemesi kulağa güzel geliyor. Ticarette de sıkça kullanımı mevcut olan metaverse’de markalar yerlerini aldı bile. Hep birlikte bu alanları daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Metaverse Kavramının Hayatımızdaki Yeri

E-ticaret: Birçok markanın metaverse’de yerini almaya başlamasıyla akıllara bunu neden yaptıkları ve markaya getirisi neler olacak gibi sorular gelebiliyor. Bizce bu soruların cevabı; işletmelerin ürünlerini alıcı kişilere yakınlaştırmak istemesi ve deneyimleyecek olmasıdır. Ayrıca avatarlarımızın bize özel olması ile de markalar bu alışverişi bize kişiselleştirilmiş olarak sunacaklardır.

Eğitim: Öğrencilerin gelenekselleştirilmiş sınıflarda eğitim aldığı bu dönemde, birçoğumuz oldukça sıkıcı ve yorucu olduğunu biliyoruzdur. Peki biz öğrencilere son teknolojilerle eğitim alma fırsatı sunarsak; simülasyonlarla belki hayal edemediği ve göz önüne getiremediği için anlamadığı kavramları anlayacaktır. Buna hayata geçirilmekte olan Türkiye’de ODTÜ’de araştırmacılar tarafından hala oluşturulma sürecindeki  Meta sınıfı örneğini verebiliriz.

Yatırım: Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu sanal evrenden arsa alanlar da bir hayli mevcut. Satın almayı bu evrende arsa satan şirketlerden yapabilir, ödemeyi ise seçilen şirketin Meta Coin’i ile yapabiliriz.

Sosyal Faaliyetler: Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu evrende konserlere gidilebilecek, bir kafede oturulabilecek ya da alışveriş yapılabilecek.

Popüler Metaverse Örnekleri

  • Somnium Space: Sanal gayrimenkul ticaretini destekleyen platform.
  • IMVU: Avatarlarınızla sosyalliği destekleyen, yaratıcı arkadaşlıklar sağlayan platform.
  • Facebook Horizon: Arkadaşlarla vakit geçirilebilecek, yeni insanlarla tanışılabilecek, etkinliklere katılabilecek ve oyunlar oynanabilecek sosyal evren.
Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
Endüstri Mühendisliği Öğrencisi, IEEE WIE Temsilcisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler