Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelEn Basit 5 IoT Projesi! Yeni Başlayanlar İçin Temel IoT Projeleri

En Basit 5 IoT Projesi! Yeni Başlayanlar İçin Temel IoT Projeleri

İlgilenenler için evinizde yapabileceğiniz en basit 5 IoT projesini derledik! Bu projeler sayesinde hem IoT (Nesnelerin İnterneti) alanına hızlı bir giriş yapabilir hem de bu sektörde ihtiyacınız olacak temel elektronik bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Dilerseniz başlayalım!

Akıllı Işık Otomasyonu

Bu proje için bir NodeMCU’ya, bir röle modülüne ve bir lambaya ihtiyacınız olacak. NodeMCU ışıkları veya diğer herhangi bir elektrikli cihazı açıp kapatacak röle modülünü kontrol etmek için kullanılacaktır. Oldukça basit bir örnek olan akıllı ışık otomasyonu sayesinde akıllı ev otomasyonu konusuna bir adım atabilir, önce daha fazla lambayı, sonra evinizdeki anahtarları ve diğer elektronik aletleri bile kontrol etmeye başlayabilirsiniz! 

Meteoroloji istasyonu

Bu proje için Arduino gibi bir mikrodenetleyiciye, sıcaklık ve nem sensörüne, barometrik basınç sensörüne ve bir Wi-Fi modülüne veya bir ESP32 modülüne ihtiyacınız olacak. Mikrodenetleyici, sensör verilerini okuyacak ve bunu Thingspeak veya AWS gibi bulut tabanlı bir IoT platformuna yükleyecektir. Bu proje sayesinde IoT iletişimi, veri toplama ve görselleştirme hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca analogdan dijitale dönüştürme ve arabirim sensörleri gibi temel elektronik kavramlarını da öğrenebilirsiniz.

Böyle projelerde kesinlikle YouTube üzerinden veya bir web sitesindeki adımları takip etmenizi öneririz. Her proje birbirinden farklı komponentler kullandığından, size en uygun olan projeyi ve karşılayabileceğiniz komponentleri minik bir araştırmayla belirleyebilir, böylece projeden maksimum verimi alabilirsiniz!

Akıllı Bahçe

Bu proje için Arduino gibi bir mikrodenetleyiciye, toprak nem sensörüne, su pompasına ve Wi-Fi modülüne ihtiyacınız olacak. Mikrodenetleyici, toprak nemi verilerini okuyacak ve bitkileri sulamak için su pompasını kontrol edecektir. Wi-Fi modülü, insanların bir akıllı telefon uygulaması kullanarak bahçeyi kontrol etmesine ve izlemesine izin verecek. Bu proje, insanların tarım, temel elektronik ve IoT iletişimindeki IoT uygulamaları kavramını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Akıllı Sağlık

Bu proje için Arduino gibi bir mikrodenetleyiciye, bir kalp atış hızı sensörüne, bir sıcaklık sensörüne ve bir Wi-Fi modülüne ihtiyacınız olacak. Mikrodenetleyici, sensör verilerini okuyacak ve bunu Thingspeak veya AWS gibi bulut tabanlı bir IoT platformuna yükleyecektir. Bu proje sayesinde sağlık, veri toplama ve görselleştirme alanlarında IoT uygulamaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca analogdan dijitale dönüştürme ve arabirim sensörleri gibi temel elektronik kavramlarını da öğrenebileceksiniz.

Akıllı Kapı Zili

Bu proje için Raspberry Pi gibi bir mikrodenetleyiciye, kamera modülüne, hoparlör modülüne ve Wi-Fi modülüne ihtiyacınız olacak. Mikrodenetleyici, kapı ziline basıldığında videoyu yakalayacak ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderecektir. Bu proje, ev güvenliği, temel elektronik ve IoT iletişimindeki IoT uygulamaları kavramını anlamanıza büyük derecede yardımcı olacaktır.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler