Genel

Microsoft’un Twitter Verilerini Kullandığı İddiası Ortalığı Karıştırdı!

Elon Musk’tan Microsoft’a Dava Tehdidi

Twitter’ın sahibi olan Elon Musk, Microsoft’un “Twitter verilerini izinsiz olarak kullandığını” iddia ederek, şirkete dava açmakla tehdit etti. Milyarder iş insanı, bu açıklamayı, Microsoft’un yapay zeka projelerinde Twitter verilerini kullandığını ortaya koyan bir tweet’e yanıt olarak yaptı.

Musk ve Microsoft arasındaki dava ne zaman başlayacak ve nasıl sonuçlanacak merak konusu. Uzmanlar, bu davanın teknoloji sektöründe önemli bir emsal oluşturabileceğini belirtiyor ve teknoloji sektöründe büyük bir rekabetin de göstergesi olarak yorumluyor.

Microsoft’un reklam platformunu Twitter’dan kesme kararına öfkelenen Elon Musk, şirketin ortağı OpenAI’ın yapay zeka modellerini “Twitter verilerini yasa dışı bir şekilde kullanarak” eğittiği için teknoloji devini dava etmekle tehdit etti. Attığı Tweette, “Dava zamanı,” dedi.

Fakat, Musk’ın sözünü gerçekten yerine getirip getirmeyeceği ve resmi olarak dava edip etmeyeceği henüz belli değil. Ayrıca, OpenAI ve Microsoft iki bağımsız şirket olarak ifade edilebilir. Microsoft ile OpenAI’ın ilişkisi, Microsoft’un yapay zeka şirketine 10 milyar dolarlık bir yatırım yapması ve arından GPT-4 büyük dil modelini Bing arama motoruna entegre etmesine dayanıyor.

Başka bir deyişle, Musk öfke nöbeti geçirip boş tehditlerde mi bulunuyor, yoksa pahalı ve uzun süren bir hukuk savaşı başlatmak konusunda ciddi mi?

Microsoft, bu ayın başlarında, 25 Nisan’dan itibaren reklam platformunun artık Twitter’ı desteklemeyeceğini duyurmuştu. Bu da şirketlerin artık platformu Tweet’lerini yönetmek için kullanamayacakları anlamına geliyor.

Karar yüksek olasılıkla, Twitter’ın işletmelerden API’ya erişim için önemli meblağlar talep etmeye başlaması nedeniyle alındı ve bu karar geliştiricileri dehşete düşürdü. API’ye kurumsal düzeyde bir abonelik, ayda 42 bin dolara kadar mal olabiliyor.

Microsoft’un bu hamlesi, zaten para kaybetmekte olan bir sosyal medya şirketini döndürmek için mücadele eden Musk’ı açıkça öfkelendirdi.

Ayrıca haber, Reddit’in, Musk’ın belirsiz tehdidine ilham vermiş olabilecek bir karar olan, şirketin platformuna gönderilen herhangi bir içerik üzerinde modellerini eğitmek için AI şirketlerinden ücret almaya başlayacağını açıklamasından bir gün sonra geldi.

Bir AI şirketini, açık izin istemediği içerikle ilgili verilerini eğitmekle suçlayan bir davanın mahkemede gerçekten ayağa kalkıp kalkmayacağını göreceğiz.

Kübra Nur Tezer

Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close