Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelRisk Sermayesi Şirketleri, Karbon Sıfır Hedefine Ulaşmak İçin İttifak Kurdu

Risk Sermayesi Şirketleri, Karbon Sıfır Hedefine Ulaşmak İçin İttifak Kurdu

  23’den fazla risk sermayesi şirketi Avrupa ve ABD’de bir araya gelerek Venture Climate Alliance adında bir ittifak kurdu. İttifakın amacı, girişimcileri ve erken aşama yatırımcılarını küresel ekonomiyi karbon açısından azaltmaya yönlendirmek ve bu şekilde risk sermayesi endüstrisini de karbon açısından azaltmaktır.

Venture Climate Alliance’ın üyeleri, toplam 62,3 milyar dolar varlık yöneten genel ve iklim odaklı firmaları içermektedir. İlk olarak, katılan risk sermayesi şirketleri 2030 veya daha önce kendi işlemleri (ofis enerji tüketimi ve çalışanların işe gidiş-gelişi gibi) için net sıfır veya negatif emisyonlar elde etmeyi taahhüt ediyorlar.

İttifakın üyeleri ayrıca portföy şirketlerini 2050 veya daha önce net sıfır hedeflerine uygun hale getirmeleri konusunda teşvik edecekler ve kuruculara işletmeleri için doğru hedefleri belirlemede yardımcı olacaklar. İklim odaklı şirketler için, bu mevcut çabalara destek olmak anlamına gelebilir. İklim odaklı olmayan şirketler için, bu ek kaynaklara erişim sağlamak anlamına gelebilir.

Start-up’lar net sıfır dönüşüm hedeflerini belirledikten sonra, VCA, ihtiyaçlarına bağlı olarak daha fazla yardım sunacaktır. Bu, iklimle ilgili risklere yanıt mekanizmalarının desteklenmesini veya düzenleyici gelişmelere uyum sağlamayı içerebilir. Venture Climate Alliance’ın üyeleri, kendi ve portföy şirketlerinin ilerlemesine ilişkin yıllık güncellemeleri paylaşacaklar.

VCA’nın kurucu üyelerinden Prelude Ventures’in kurucu başkanı olan Alexandra Harbour, “Amacımız, halka açık piyasalarda olup bitenler arasındaki boşluğu doldurmak; yüzlerce şirketin ileriye dönük net sıfır taahhütlerde bulunduğu daha iyi ürünler, daha verimli süreçler ve daha düşük maliyetlerin bir kombinasyonu yoluyla eski endüstrileri karbondan arındırma potansiyeline sahip olan erken aşama inovasyonu.”

 

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler