Genel

Adobe’nin Yeni Photoshop Özelliğiyle Fotoğraf Düzenleme Yeniden Tanımlanıyor: Generative Fill !

Adobe, popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop’a yeni bir özellik olan Generative Fill’in bu yılın sonunda geleceğini duyurdu. Generative Fill, doğal dildeki metin istemlerine dayalı olarak görsel içerik eklemenizi, kaldırmanızı ve genişletmenizi sağlayacak bir özellik olarak tanıtılıyor.

Adobe’nin Dijital Medyadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ashley Still, Generative Fill’in üretici yapay zekanın hız ve kolaylığını Photoshop’un gücü ve hassasiyetiyle birleştirerek müşterilere vizyonlarını hızlı bir şekilde gerçeğe dönüştürme imkanı sağladığını belirtiyor.

Generative Fill, iki temel özelliğe sahip: iç boyama ve dış boyama. İç boyama, görüntünün bir bölümünde yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği ifade ederken, dış boyama ise görüntünün sınırlarının ötesine uzanan yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği ifade ediyor. Örneğin, bir kullanıcı gerçeküstü bir kelebek görseli oluşturmak istediğinde, ilgili alanı seçip “farklı renklerde olağanüstü kelebek” gibi bir metin istemi giriyor. Benzer şekilde, daha geniş bir en boy oranına sahip olmasını istediği bir fotoğraf için alan seçip sahneyi uzatmasını isteyebiliyor.

Adobe, özelliğin orijinal sahnenin perspektifi, aydınlatması ve stiliyle uyumlu olduğunu ve görüntüleri minimum düzeyde etkileyerek kökten değiştirme imkanı sunduğunu belirtiyor. Generative Fill özelliği, Photoshop masaüstü beta sürümünde kullanıma sunulacak ve 2023’ün ikinci yarısında genel kullanıma açılması planlanıyor. Ayrıca, Generative Fill’in web üzerinde Firefly beta sürümünde bir modül olarak da kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu yeni özellik, kullanıcılara yaratıcı ve etkileyici fotoğraf düzenleme deneyimleri sunmayı hedefliyor. Adobe’nin Generative Fill’in fotoğraf düzenleme sürecini hızlandıracağı ve daha kolay hale getireceği düşünülüyor. Kullanıcılar, yapay zekanın yardımıyla daha hızlı bir şekilde hayal ettikleri görsel değişiklikleri gerçekleştirebilecekler.

Kübra Nur Tezer

Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close