Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelApple ve Google Bluetooth İzleme Cihazları Üretecek

Apple ve Google Bluetooth İzleme Cihazları Üretecek

Apple ve Google, Bluetooth izleme cihazları için endüstri standardı belirlemek üzere işbirliği yapıyor. Bu adım, özellikle Apple’ın AirTag adlı Bluetooth izleme cihazlarının kötü amaçlı kullanımına dair artan endişelerin ardından atıldı.

Apple ve Google, Bluetooth cihazlarından istenmeyen izleme durumlarında kullanıcıları uyaracak bir yazılım seti hazırlamak için endüstrinin önde gelen diğer “tag” üreticilerinin de desteğini alarak bir girişim başlattı. Samsung, Tile, Chipolo, Eufy Security ve Pebblebee gibi diğer üreticilerinin de bu taslağa ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Şirketler, Internet Engineering Task Force (IETF) adlı bir standart geliştirme kuruluşuna, önerdikleri yeni spesifikasyonları sundu. Diğer ilgili taraflar da önümüzdeki üç ay içinde inceleme ve yorum yapması için davet edildi. Bu sürenin ardından Apple ve Google, geri bildirim sağlayacaklarını ve bu yılın sonuna kadar kullanılabilir bir versiyon yayınlayacaklarını, ayrıca bu özelliğin gelecekteki iOS ve Android sürümlerinde destekleneceğini belirtti.

Apple’ın AirTag cihazı, güvenlikle ilgili endişeleri ortaya çıkaran ilk Bluetooth izleme cihazı değildi. Ancak AirTag’in “Cihazımı Bul” ağı sayesinde 2 milyardan fazla Apple cihazıyla entegre edilebilmesi ve bunların 1 milyardan fazlasının iPhone cihazları olması, Apple’ı hızlı bir şekilde bu sektörün en büyük oyunculardan biri yaptı.

AirTag’in yaygınlaşmasının ardından, ürünlerin bazı kişiler tarafından kötü amaçlarla kullanılabileceği keşfedildi. Bu kişiler AirTag’leri haberi olmayan insanların çantalarına, araçlarına saklayarak takip amaçlı olarak kullanabiliyor ve özel hak ihlali ve taciz gibi konularda Apple’ı büyük yük altında bırakıyordu. Şubat 2022’de Apple, yeni gizlilik uyarıları, kapsamı artırılmış belgeler gibi yeni özelliklerle sorunların bazılarını çözmek için çalışacağını duyurdu.

Bazı gruplar, Apple ve Google’ın birlikte çalışmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar. Özellikle, evrensel bir standart önerisinde bulunulması için çağrı yapan Ulusal Şiddeti Sonlandırma Ağı ve Demokrasi ve Teknoloji Merkezi (National Network to End Domestic Violence and the Center for Democracy & Technology), bu girişimden çok memnun olduklarını belirtti.

Google’ın Android Mühendislik Departmanı Başkan Yardımcısı Dave Burke, “Bluetooth izleme cihazlarının kötüye kullanımıyla mücadele etmek için endüstriyle işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler