Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelTahtadan Transistör Üretildi: İşte Ahşap Elektrokimyasal Transistör!

Tahtadan Transistör Üretildi: İşte Ahşap Elektrokimyasal Transistör!

Silikondan üretilen devre elemanlarına aşinayız, peki ya tahtadan üretilenler? Yapılan bir çalışmayla ağaç bazlı transistör üretildi. Detaylar yazımızda.

İsveç’in Norrköping bölgesinde bulunan Linköping Üniversitesi ve Stockholm Kraliyet Teknoloji Enstitüsünden ekipler, yakın zamanda geliştirdikleri ahşap elektrokimyasal transistörün (WECT) nasıl üretildiğini, kabiliyetlerini ve potansiyelini anlatan, “Ahşap Elektrokimyasal Transistörlerde Elektrik Akımı Modülasyonu” başlıklı makalelerini Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde yayımladı.

WECT isimli bu transistör, gerçekten de doğada çözünebilir elektronik devreler için heyecan verici bir gelişme olabilir. Ahşap bazlı transistör heyecan verici olsa da tabi ki henüz hiçbir silikon bazlı transistörle mücadele edebilecek kapasitede değil.

İsveçli araştırmacıların sonuçlarına göre WECT 3 cm boyuta ve 1 Hz’ten daha az işlem gücüne sahip. Linköping Üniversitesi Organik Elektronik Laboratuvarı’ndan Isak Engquist ise bu durumu bir sıkıntı olarak görmüyor: “Evet ahşap transistör hantal ve yavaş olabilir, ancak önemli olan bu değil, transistörün çok büyük bir geliştirme potansiyeli var.” 

Oda büyüklüğünde bilgisayarlar ve dev transistörlerden 100 yıldan daha kısa süre içerisinde günümüzdeki teknolojilere ulaştığımız düşünülürse, ahşap transistörlerin geleceğinin ne olacağını şimdiden kestirmek oldukça zor.

WECT’i oluşturmak için araştırmacılar öncelikle iletken ahşaba (CW) ihtiyaç duydular. İletken ahşabı elde etmek için ise, odundan lignin adı verilen maddenin kimyasal bir çözücü yardımıyla uzaklaştırılması gerekiyor. Daha sonra, önceden ligninin bulunduğu kanallar, karışık bir elektron-iyon iletken polimer ile dolduruluyor. Bu projede seçilen ahşap ise Balsa Ağacı olarak belirlenmiş.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler