Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelAvrupa'nın En Büyük Pil Üreticisi Northvolt Almanya'da Yeni Gigafabrikasını İnşa Edecek!

Avrupa’nın En Büyük Pil Üreticisi Northvolt Almanya’da Yeni Gigafabrikasını İnşa Edecek!

Avrupa’nın en büyük pil üreticisi olan Northvolt, federal hükümetin devlet yardımı sağlama sözü vermesinin ardından Almanya’daki gigafabrikasını inşa edeceğini doğruladı.

Bu açıklama birkaç aylık belirsizliğin ardından geldi. Mart 2022’de İsveçli üretici ve Schleswig-Holstein eyaleti bir anlaşma imzalayarak bölgede bir fabrika inşa etmeyi planladıklarını açıklamışlardı. Ancak Ekim 2022’de Northvolt, AB’nin yeşil teknolojiler için daha yüksek hibe sağlaması durumunda ABD genişlemesini önceliklendirebileceğini söyleyerek bu planı erteleyebileceğini belirtmişti.

Bunun üzerine Alman hükümeti, ABD’nin ilgili hibeleri ve Rusya’nın enerji tekelini dikkate alarak yeşil projelerin geliştirilmesini desteklemek için tasarlanan yeni bir AB devlet yardımı planı olan Geçici Kriz ve Geçiş Çerçevesi (TCTF) kapsamında gigafabrikayı finanse edeceğini doğruladı.

Finansmanın Brüksel tarafından onaylanması gerekiyor, federal hükümet, Avrupa Komisyonu ile ilk yapıcı görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Peter Carlsson: “Federal hükümetin bu taahhüdüyle desteklenen Northvolt, Heide’deki genişlememize yönelik bir sonraki adımları atmaya karar verdi” diyerek ekledi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck de “Enerji ve ulaşım geçişinin en önemli işaret projelerinden birine yönelik olarak Northvolt’un sonraki adımlarıyla Almanya, gurur duyacak” dedi.

Komisyonun onayının yanı sıra, gigafabrikanın inşası için saha çalışmaları ve nihai bina izni gerekiyor. İlk pil hücrelerinin teslimatı 2026’da bekleniyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler