Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelTropic Biosciences, CRISPR ve GEiGS ile Gen Düzenleme Teknolojileri Kullanarak Bitki Verimliliğini...

Tropic Biosciences, CRISPR ve GEiGS ile Gen Düzenleme Teknolojileri Kullanarak Bitki Verimliliğini ve Kalitesini Artırıyor!

 İngiltere’deki bir start-up olan Tropic Biosciences, kahverengileşen meyveleri ortadan kaldırmak ve neden olduğu zararı azaltmak için gen düzenleme teknolojilerini kullanıyor.

Şu anda ihraç edilen muzların %60’ından fazlası tüketicilere ulaşmadan önce atılıyor. Tropic’e göre, kahverengileşmeyen versiyon gıda atığını ve tedarik zincirlerindeki CO2 emisyonlarını %25’ten fazla azaltabilir. CO2 azaltımı açısından, etkisi her yıl yoldan 2 milyon yolcu aracı çekmek anlamına geliyor.

Filipinler için de daha acil bir durum var. Ülke, Güneydoğu Asya’da en çok muz üreten ve ihraç eden ülkedir, fakat yıkıcı bir bitki hastalığı ülkeyi sarsmış durumda. Panama TR4 olarak bilinen bu hastalık, küresel muz üretiminin% 80’ini tehdit ediyor ve bir tedavisi yok.

Tropic ise muzları hastalıklara dayanıklı hale getirmek için gen düzenleme teknolojisini kullanarak bir çözüm bulabilir. Beklenildiği gibi, Filipin hükümeti de bu olasılığı memnuniyetle karşıladı.

Geçen ay yayınlanan bir basın açıklamasında Tropic, Filipin yetkililerinin çürümeyen muzların üretimine izin verdiğini duyurdu. Ülkenin yeni tanımlanmış gen düzenleme kuralları altında, ürün artık serbestçe ithal edilebilir ve üretilebilir.

Tropic’in Baş Teknoloji Sorumlusu Dr. Ofir Meir, “Filipin hükümeti, gen düzenlenmiş bitkilerin güvenliğini değerlendirmek için bilime dayalı, şeffaf ve verimli bir süreç uyguladı” dedi.

CRISPR ve patentli GEiGS sistemi de dahil olmak üzere gen düzenleme teknolojilerini kullanan şirket için muzlar sadece başlangıç, bu gen düzenleme teknolojileri ile birçok organizmanın DNA’sını değiştirebilmekte. Muzlarda olgunlaşmayı geciktirmenin yanı sıra, start-up çoktan kahvedeki kafein miktarını azalttı ve pirinç verimini de artırdı.

Yatırımcılar açıkça potansiyelin farkında. Geçen yıl, Tropic yeni bir finansman turunda 35 milyon dolar topladı. Bu nakit girişi, Haziran 2020’de yapılan 28,5 milyon dolarlık Seri B yükseltmesinin ardından geldi. Geçen yılki turun lideri olan Blue Horizon, Tropic’in ürünlerinin toplam pazarının 400 milyar doların üzerinde olduğunu tahmin ediyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler