Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelİngiltere'deki TSB, Facebook ve WhatsApp'taki Dolandırıcılığa Dikkat Çekiyor

İngiltere’deki TSB, Facebook ve WhatsApp’taki Dolandırıcılığa Dikkat Çekiyor

İngiltere’deki TSB (The Trustee Savings Bank), müşterilerinden gelen dolandırıcılık verilerini analiz etti ve Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta gerçekleştirilen dolandırıcılık vakalarının endişe verici bir hızda arttığına dair tüketicileri uyardı.

Meta’ya ait sitelerin ve uygulamaların, bankanın en büyük üç dolandırıcılık kategorisinde (satın alma, sahtekarlık ve yatırım dolandırıcılığı) tüm dolandırıcılık vakalarının %80’inden sorumlu olduğunu tespit etti.

Banka, Facebook’un yüksek sayılarına, reklamların ve satıcı profillerinin minimal denetimine ve güvenli işlemleri destekleyecek entegre bir ödeme platformunun eksikliğini iki ana faktör olarak görüyor.

Öte yandan, ihtiyaçları olan “arkadaşlar” veya “aileler” tarafından para isteme gibi sahtekarlık vakaları WhatsApp’ta artıyor. Bu, 2022’de %300 artış gösteren bu vakaların %65’inden WhatsApp ve onu takip eden Facebook ve metin mesajları ise %13’lük paya sahip.

TSB’nin bulguları, İngiltere’nin bu hafta yeni dolandırıcılık stratejisinin duyurulmasının ardından geliyor. Hükümet, artan web ve telefon tabanlı dolandırıcılık vakalarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Dolandırıcılık ülkenin en yaygın suçu ve yılda yaklaşık 7 milyar sterline mal olurken her 15 kişiden biri mağdur oluyor.

Tedbirler arasında; finansal ürünlerde istenmeyen aramaların yasaklanması, numara taklitlerini önlemek için yeni teknolojilerin kullanımı ve toplu mesajlaşma hizmetlerinin kullanımının gözden geçirilmesi bulunuyor.

Hükümetin bu yeni stratejisi, sosyal medya platformlarının kullanıcıların tek bir tıklama ile “bildir” düğmesini bulabilecekleri ve ardından “dolandırıcılık veya sahtekarlık bildir” düğmesini görebilecekleri sistemler sağlamasını gerekli kılıyor. Meta’ya ait olmayan TikTok ve Snapchat zaten reklamlar için bu seçeneği sunuyor.

“Her gün hizmetlerini kullanan sayısız masum insanı korumak için sosyal medya şirketleri acilen platformlarını temizlemelidir” diyen TSB Dolandırıcılık Önleme Direktörü Paul Davis, “Bu arada, potansiyel dolandırıcılık içeriğine karşı dikkatli olunması ve etrafınızdakileri korumak için bildiklerinizi yaymanızı öneriyoruz” dedi.

 

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler