Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelİngiltere'nin Yarı iletken Endüstrisine Destek Planı Eleştirilerle Karşılandı: Yatırım Düzeyi Yetersiz Bulundu

İngiltere’nin Yarı iletken Endüstrisine Destek Planı Eleştirilerle Karşılandı: Yatırım Düzeyi Yetersiz Bulundu

İngiltere’nin yarı iletken endüstrisine destek planı, yerli sektörü büyütmeyi, rekabet gücünü artırmayı ve tedarik zinciri kesintilerinin riskini azaltmayı hedeflemektedir. Ancak, endüstri temsilcileri, planın yetersiz olduğunu düşünerek destek düzeyini eleştirmektedir.

Hükümet, ilk aşamada birkaç yıl içinde 200 milyon sterline kadar önümüzdeki on yıl içinde de 1 milyar sterline kadar yatırım çıkmayı hedefliyor. Ancak, bu miktar diğer batı ülkelerinin benzer girişimleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor. ABD, yerli yarı iletken endüstrisini desteklemek için 52 milyar dolarlık bir teşvik paketi sunarken, AB’nin Chips Act’i 43 milyar euro sunmaktadır.

Yatırım düzeyinin yetersiz olduğunu belirten Amadeus Capital Partners’dan Amelia Armour, önümüzdeki iki yıl için açıklanan miktarın hayal kırıklığı yarattığını ve daha hedefe yönelik bir miktarın tahsis edilmesi gerektiğini söylemektedir. Ayrıca, 1 milyar sterlinlik yatırımın on yıl boyunca yayılmasının da doğru olmadığı ifade edilmektedir.

İngiltere genel planında, üretim kapasitelerini güçlendirmek yerine uluslararası işbirliğini ve zaten önde olduğu alanlarda büyümeyi hedeflemektedir. Ar-Ge, tasarım, yarı iletkenlerde mikroçip ve entegre devreler gibi konular öncelikli olarak ele alınacak olup fonlar aynı zamanda İngiliz şirketlerinin altyapıya daha kolay erişim sağlaması ve yetenek havuzunu geliştirmesi için kullanılacaktır.

Şirket XMOS’un CEO’su Mark Lippett, üretimin rekabetçilik ve güvenli tedarik zinciri sağlamanın tek yol olmadığını ifade etmektedir. Bunun yanı sıra, Londra merkezli OpenUK’un CEO’su Amanda Brock; yatırımın yeteneklerle, derin endüstri bilgisiyle ve yarı iletken üretim sektörüyle birleştirilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Sonuç olarak, İngiltere’nin yarı iletken sektörünü büyütmek için daha büyük yatırımlara ve hızlı eylemlere ihtiyaç duyduğu vurgulanmaktadır. Üretimin yanı sıra araştırma, geliştirme, tasarım ve fikri mülkiyet gibi alanlarda da yetenek ve bilgi birikimine odaklanmanın önemi belirtiliyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler