Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenelMüzik Endüstrisi Yapay Zeka Botlarını Yakalamaya Çalışıyor

Müzik Endüstrisi Yapay Zeka Botlarını Yakalamaya Çalışıyor

Yapay zeka araçları giderek yaygınlaştıkça, botların müzik akış verilerini manipüle etmesi sorunu yeni bir boyut kazanıyor. Botlar, aynı şarkıları tekrar tekrar çalarak yayın verilerini sahte şekilde şişiriyorlar.

Bu durum, müzik endüstrisi için hem telif ihlali sorunlarıyla mücadele etmek hem de milyonlarca bot destekli sahte dinleme için büyük miktarda ödeme yapmaktan kaçınmak için öngörü ve planlama gerektiriyor.

Global müzik pazarının yaklaşık üçte birini kontrol eden Küresel Müzik Grubu (UMG) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Stockholm merkezli Spotify, telif hakkı ihlalleri nedeniyle Boomy AI platformunda oluşturulan yüz binlerce şarkıyı geçici olarak kaldırdı.

Spotify, bot yayın merkezlerine karşı mücadele etmek için sıkı tedbirler alıyor. Spotify, dijital cihazların birçok farklı platformda oturum açtığı ve sadece müzik dinlediği bir durumla karşı karşıya. Bu, doğrudan şarkı sahibinin gelir elde ettiği dinleme sayısını etkiliyor. Ayrıca listeleme ve çalma listesi özelliklerini de etkiliyor.

Müzik akış pazarındaki yapay zeka tarafından oluşturulan şarkı sayısı son aylarda önemli ölçüde arttı. Boomy’ye göre, kullanıcıları tarafından 14 milyondan fazla oluşturulmuş şarkı var. Boomy, Aiva ve Soundful gibi hizmetler, kullanıcıların sınırsız şarkı oluşturmasına ve hatta bunları yayın platformlarına yüklemesine izin veriyor. Fakat bu, müzik endüstrisi ve akış hizmetleri için sahte akışları ve hileli dinlemeleri tespit etmek ve önlemek için yeni bir zorluk ortaya çıkarıyor. Tüm bunlar, müzik endüstrisinin bir numaralı endişesi haline gelmiş durumda.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler