Genel

Uranüs’ün Uyduları Yaşama Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir!

Uzmanlar, Güneş Sistemi’ndeki Uranüs’ün uyduları Ariel, Umbriel, Titania, Oberon ve Miranda’da ortamın yaşama ev sahipliği yapabilecek şartlara sahip olduğunu açıkladı!

Bu çalışma sırasında, Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, Uranüs’ün dört uydusunda okyanus çekirdeği adı verilen bir yapıya rastladı. Araştırmacılar, bu su kütlelerinin her birinin onlarca kilometre derinliğe sahip olabileceğini ortaya koydu. Bu da, bu uyduların içinde yaşam barındırabileceği ihtimalini arttırıyor.

Ayrıca, bilim insanları, Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon’un bir okyanusa sahip olabilmek için gerekli olan iç ısıyı muhafaza edecek kadar yalıtılmış olduğunu belirledi. Titania ve Oberon’da ise bu okyanusların potansiyel olarak dünya dışı yaşamı destekleyecek kadar sıcak olabileceği teorisi ortaya atıldı. Bu teoriyi destekleyecek bir kanıt ise, gezegenin manto tabakasından salınan sıcak sıvılar ve gazlara ev sahipliği yapan ısı kaynaklarının keşfedilmesi ile bulunmuş oldu.

Uzmanlar, boyutları göz önüne alındığında, Uranüs’ün diğer büyük uydularının, bir yeraltı okyanusunun donmasını önlemek için gereken ısıyı muhafaza edemeyecek kadar küçük olduğunu düşünüyorlardı. Ancak yeni araştırmalar, bu düşüncenin yanlış olduğunu ortaya koydu. Bunun nedeni, radyoaktif bozunmanın yarattığı sıcaklık olarak açıklanabilir. Dünya’da gezegenimizin verdiği ısının yüzde 50’si uranyum ve toryum gibi elementlerin radyoaktif bozunması tarafından üretiliyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close