Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelNeuralink, İnsanlarda Beyin İmplantı Deneylerine Başlamak İçin FDA Onayını Aldı!

Neuralink, İnsanlarda Beyin İmplantı Deneylerine Başlamak İçin FDA Onayını Aldı!

Neuralink, Elon Musk tarafından 2016 yılında kurulan bir şirkettir. Şirket, beyin implantları üzerinde çalışmalar yürüterek nörolojik rahatsızlıkları olan kişilere yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Bir süre önce Neuralink, insanlı deneylere başlama planlarını duyurmuş, ancak bu deneyler için FDA (Food and Drug Administration) onayı gerektiği ortaya çıkmıştı. Son gelişmelere göre Neuralink, beyin implantını insanlar üzerinde test etmek için FDA’dan onay almayı başardı.

Neuralink, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla bu gelişmeyi duyurdu. Paylaşımda, “İnsanlar üzerinde ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’den onay aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın iş birliği içinde yürüttüğü inanılmaz bir çalışmanın sonucu ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardımcı olmasını sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor. Klinik çalışmamız için işe alımlar henüz başlamadı. Bu konuda daha fazla bilgiyi yakında duyuracağız.” ifadelerine yer verildi.

Neuralink’in amacı, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilere çeşitli cihazlar aracılığıyla iletişim kurma ve kontrol etme yeteneği kazandıracak bir beyin bilgisayar arayüzü sistemini geliştirmek. Bu teknoloji sayesinde felçli bir kişi, sadece el hareketlerini hayal ederek telefonunu kullanabilme potansiyeline sahip olabilecek. Elon Musk’a göre projenin uzun vadeli hedefi, insanları insanüstü biliş yetenekleriyle donatmaktır.

Geçtiğimiz yıl Elon Musk, cihazı kendi beynine yerleştirmeyi planladığını açıklamıştı. Fakat, Musk’ın deneyin ilk katılımcılarından biri olmasını pek beklenmemekte.

Daha önce FDA’in deneylere onay vermemesinin nedeni de açıklanmıştı. Şirket çalışanları, FDA’in başlıca güvenlik endişeleri arasında cihazın lityum pilinin güvenliği, implantın tellerinin beyinde göç etme riski ve cihazın zararsız bir şekilde çıkarılıp çıkarılamayacağı gibi konuların bulunduğunu belirtmişti. FDA, pilin arızalanma olasılığının çok düşük olduğuna dair güvence istemişti. Görünüşe göre şu anda bu sorunlar çözülmüş gibi.

Neuralink’in insanlı ilk deyinin ne zaman başlayacağı hakkında henüz net bir tarih verilmemiş olup bu konuda gelişmeleri aktarmaya devam edeceklerini belirtmişlerdir. Bu gelişmeler, Neuralink’in beyin bilgisayar arayüzü teknolojisi alanındaki ilerlemelerini ve potansiyel etkilerini takip etmek açısından önemlidir. Ancak, bu teknolojinin insanlar üzerindeki etkileri ve uzun vadeli sonuçları daha fazla araştırma ve deneylerle belirlenecektir.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler