Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelPotansiyel Sınırsız Enerji Kaynağı: Japonya'nın Uzaydan Güneş Enerjisi İletimi Projesi!

Potansiyel Sınırsız Enerji Kaynağı: Japonya’nın Uzaydan Güneş Enerjisi İletimi Projesi!

Japonya, güneş enerjisini uzaydan ışınlamayı mümkün kılmak için Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ile çalışmalara başladı. 2025 gibi yakın bir tarihte kamu ve özel sektör ortaklığı ile uzaydan güneş enerjisi ışınlama girişiminde bulunacakları bildirildi.

JAXA’nın 2015 yılında gerçekleştirdiği bir deneyde, bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırmak için yeterli enerji olan 1,8 kilovat gücünü başarıyla uzaydan ışınlamıştı. Bu başarının ardından Japonya, bu alanda daha ileri adımlar atmaya karar verdi.

Kyoto Üniversitesi profesörlerinden Naoki Shinohara tarafından yönetilen ve 2009 yılından bu yana uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan bir proje hayata geçirilecek. Bu projede, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirilecek ve bu uydular topladıkları güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya çalışacak.

Uzaya dayalı güneş enerjisi fikri aslında 1968 yılında bir Amerikalı fizikçi tarafından önerilmişti. Bu öneri, 36 bin kilometre yükseklikte güneş panellerinin uzaya fırlatılmasını ve üretilen güneş enerjisinin mikrodalgalara dönüştürülerek yer tabanlı alıcı istasyonlara iletilmesini içeriyordu. Bu teknoloji, potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağı olan yörüngedeki güneş panellerini kullanması bakımından oldukça cazip bir seçenek olarak görülüyor. Başta Amerika ve Çin olmak üzere birçok ülke bu çalışmaları desteklemiş, harcamalar yapmıştır.

Her ne kadar Japonya başarılı bir şekilde yörüngesel güneş dizilerini konuşlandırmış olsa bile, teknolojinin gerçekten uygulanabilir olup olmadığı sorusunu akıllara geliyor. Çünkü mevcut teknolojilerle, 1 gigawatt veya yaklaşık bir nükleer reaktör kadar güç üretebilecek bir dizi oluşturmak yaklaşık olarak 7 milyar dolarlık bir maliyet gerektirecektir. Bu maliyet, projenin sürekliliği konusunda zorluklar yaratabilir. Bu alanda nelerin gelişeceğini önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler