Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelBard, Mantık ve Programlama Yeteneklerinde Büyük İlerleme Kaydetti!

Bard, Mantık ve Programlama Yeteneklerinde Büyük İlerleme Kaydetti!

Google, dün yayınladığı blog gönderisinde yapay zeka destekli chatbot’u Bard’ın mantık ve muhakeme gerektiren görevleri yerine getirmekte kendini geliştirdiğini duyurdu. Bard, örtük kod yürütme adı verilen bir teknik kullanarak özellikle matematik ve kodlama alanlarında büyük ilerleme kaydetti.

Bard’ın bu güncellemesiyle birlikte artık sadece geniş dil modellerini (LLM) kullanmak yerine daha fazla işlem yapma yeteneği kazanmıştır. Karmaşık sorunları çözerken karşılaşılan zorlukları aşmak için kullanıcılara ne zaman daha fazla işlem yapmanın yardımcı olabileceğini belirleme yeteneği geliştirilmiştir. Ardından bu tespitin doğruluğunu artırmak için arka planda kod üretilmektedir.

Bu yeni yöntem ile birlikte Bard, mantık ve matematik yeteneklerini geliştirmek adına üretilen kodu yürütme özelliğine sahip olmuştur. Google’ın paylaştığı bilgilere göre, bu güncelleme sayesinde hesaplama tabanlı kelime ve matematik problemlerinin doğruluğu %30 oranında artmıştır.

Bunun yanı sıra, Bard kelimeleri tersten yazma, milyonlarca sayının asal çarpanını hesaplama ve birikimlerin büyüme oranını hesaplama gibi yeteneklere de sahiptir. Ayrıca, Bard’ın ürettiği veriler artık E-Tablolar’da düzenlenebilir hale getirilmiştir. Mart ayından bu yana Google Dokümanlar’da aktif olarak kullanılan Bard, bu güncellemeyle birlikte E-Tablolar’da da kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak bir araç haline gelmiştir.

Google’ın bu güncellemesi, görünüşte basit gibi görünen ama E-Tablolar kullanımında güçlük çekenler için yeni bir kapı açmaktadır. Bard’ın mantık ve muhakeme yeteneklerini güçlendiren bu gelişme, kullanıcıların daha karmaşık sorunları çözmek için ona güvenebilecekleri anlamına gelmektedir.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler