Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelTurkcell ve SOCAR Türkiye Enerji Sektöründe Güçlerini Birleştiriyor!

Turkcell ve SOCAR Türkiye Enerji Sektöründe Güçlerini Birleştiriyor!

Turkcell ve SOCAR Türkiye enerji sektöründe büyük bir atılım ile güçlerini birleştirmeyi hedefliyor. İletişim ve enerji alanında yıllardır en büyükler arasında yer alan bu iki şirketin iş birliği heyecan yarattı.

Taraflardan edinilen bilgiye göre Aliağa Yarımadası’na özel olarak geliştirilen proje kapsamında, partnerimiz Turkcell tarafından SOCAR Türkiye’ye özel bir mobil iletişim ağı oluşturulacak. SOCAR Türkiye, Turkcell’in teknolojik altyapısını ve sektördeki tecrübesini kullanarak Aliağa Yarımadası’nda geleceğe sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefliyor.

Azerbaycan merkezli dev petrol, gaz ve enerji şirketi SOCAR, ülkemizde SOCAR Türkiye adı altında çalışmalarını sürdürüyor. SOCAR Türkiye için Aliağa Yarımadası’nın önemi ise bölgede şirket operasyonları için büyük önem arz eden STAR Rafineri ve Petkim Petrokimya iştiraklerinin bulunması.

Bu stratejik önem taşıyan bölge, dünyadaki en hızlı 3 LTE hizmetinden birini sunabilme kapasitesine sahip olan Turkcell’in fiber altyapı, baz istasyonu ve mobil şebeke gibi çözümleriyle gücüne güç katacak.

Turkcell Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Satış Sorumlusu görevlerinde bulunan Ceyhun Özata yaptığı paylaşımda SOCAR Türkiye ile gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Turkcell olarak Aliağa Yarımadası’na özel oluşturduğumuz mobil iletişim ağı projesini tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. SOCAR Türkiye ile birlikte enerji sektöründe bir ilke imza atarak ülkemizin en büyük açık hava Private LTE projesini hayata geçirdik. Böylece SOCAR Türkiye’ye özel yüksek güvenlikli bir mobil iletişim ağı oluşturduk. Turkcell ve SOCAR ekiplerinin sinerjisiyle 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız projede emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon ve Bilişim Teknolojileri Başkanı sevgili Hakan Irgıt nezdinde tüm SOCAR ekibine destekleri için teşekkür ediyorum.”

SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon ve Bilişim Teknolojileri Başkanı Hakan Irgıt ise dijital dönüşümün ne kadar dinamik ve hızlı değişen bir süreç olduğundan bahsederek “Bu hıza ve dinamizme ayak uydurabilmek için hem fikirlerin hem de teknolojilerin hızlıca test edilebileceği ve projelendirmelerin gerçek iş senaryolarına dayalı verilerle gerçekleştirilebileceği uygulamaları devreye alıyoruz” dedi ve iş birliği hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle sürdürdü:

“Fikrin geliştirilmesinden uygulanmasına büyük emek verdiğimiz bu projede Turkcell teknolojisiyle uçtan uca tüm dijital operasyonumuzu tek sistem üzerinden sağlamak için tamamen SOCAR Türkiye’ye özel olarak güvenlik, iletişim ve verimlilik ağı işlevi görecek bir altyapı hazırlanacak. Dijitalleşme, Endüstri 4.0, sürdürülebilirlik ve mobilite stratejimizi destekleyecek teknolojiler ile siber güvenlik, bağlantı çeşitliliği, iş sürekliliği gibi alanlar için çözüm sunmak amacıyla geliştirilen bu projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz”

Partnerimiz Turkcell’in SOCAR Türkiye’ye özel olarak sunacağı Private LTE çözümleri ile birlikte 5G Teknolojisine hazırlanacak olan bölgede geniş frekans spektrumu ve düşük gecikme gibi avantajlar Turkcell altyapısı sayesinde sağlanacak. Aynı zamanda Nesnelerin İnterneti teknolojilerini de destekleyecek olan çözümlerin enerji sektöründe IoT kullanımı konusunda bir örnek oluşturması iki tarafın da hedefleri arasında.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler