Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGenelGoogle Yapay Zeka Projelerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Google Yapay Zeka Projelerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Google'ın yeni bir yapay zeka modeli olan Gemini 1.5 ile tanışın!

Geçen hafta Google, Google Bard’ı Gemini olarak yeniden markaladı . Bir Gemini uygulaması olan Gemini Advanced’ı tanıttı ve yeni bir premium yapay zeka planını açıkladı. Google bununla da kalmayarak , başka bir gelişmeyi daha duyurdu: Yeni bir yapay zeka modeli.

Perşembe günü, Google, bir sonraki nesil modeli olan Gemini 1.5’i tanıttı. Aralık ayında başlatılan Gemini 1.0’a kıyasla, yeni model, öncekinden önemli yükseltmeler sunuyor; bunlar arasında daha uzun bir bağlam penceresi, daha iyi anlayış ve genel olarak geliştirilmiş bir performans bulunuyor.

Ayrıca Nvidia’nın yeni yapay zeka sohbet botu yerel olarak bilgisayarınızda da çalışıyor ve aynı zamanda ücretsiz.

Model o kadar gelişmiş ki, Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin erken test için piyasaya sürdüğü ilk Gemini 1.5 modeli olan 1.5 Pro’nun, daha az hesaplama gücü kullanarak 1.0 Ultra, şirketin en gelişmiş büyük dil modeline (LLM) karşılaştırılabilir kalitede olduğunu söyledi. Geçen hafta duyurulan.

“Pencere uzunluğu bize mümkün olanın vaadini gösteriyor,” diye ekledi Pichai. “Tamamen yeni yetenekler sağlayacaklar ve geliştiricilerin çok daha kullanışlı modeller ve uygulamalar oluşturmasına yardımcı olacaklar.”

Basın açıklamasına göre bu geliştirilmiş performansı elde etmek için, Gemini 1.5 yeni bir Mixture-of-Experts (MoE) mimarisi versiyonu üzerine inşa edilmiş, bu da modelin sinir ağındaki en uygun yolları öğrenmesine ve seçici olarak etkinleştirmesine olanak tanırken verimliliği artırıyor.

Microsoft ve OpenAI, yapay zeka kullanan devletlerin siber tehditlerini tespit ediyor ve engelliyor, rapor gösteriyor

Google, Gemini 1.5 Pro’nun bir milyon token’e kadar üretimde çalışabileceğini iddia ediyor, bu, orijinal Gemini 1.0 için 32.00 token’dan büyük bir artışı temsil ediyor. Bu artış dikkat çekici çünkü model bağlam penceresi, alabileceği bilgi miktarı, token’lar tarafından oluşturulur. Bu nedenle, bir modelin alabileceği token sayısı ne kadar fazla olursa, yanıtlarının daha iyi ve daha bilgili olma olasılığı o kadar yüksektir. Yeni adımlarıyla dikkat çeken Google’ı bir sonraki adımlarıyla bu yeni yapay zeka modeliyle daha neler yapabileceği konusunda takipteyiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler