Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGenelYapay Zeka Bunu Da Yaptı! OpenAi Sora ile Video Üretmeye Başlıyor!

Yapay Zeka Bunu Da Yaptı! OpenAi Sora ile Video Üretmeye Başlıyor!

ChatGPT’nin yapıcısı şimdi AI tarafından oluşturulan videolara dalmaya başlıyor.

OpenAI’ın yeni metinden video üretecisi Sora ile tanışın. San Francisco şirketinin Perşembe günü tanıttığı araç, yazılı komutlara dayanarak anında kısa videolar oluşturmak için üretken yapay zeka kullanıyor.

Sora bu tür teknolojiyi ilk gösteren değil. Ancak endüstri analistleri, şimdiye kadar sergilenen videolarının yüksek kalitesine işaret ediyor ve tanıtımının hem OpenAI hem de metinden video üretiminin geleceği için önemli bir sıçrama olduğunu belirtiyor.

Ancak, bugün hızla büyüyen yapay zeka alanındaki her şey gibi, böyle bir teknoloji de potansiyel etik ve toplumsal sonuçlar konusunda endişeleri beraberinde getiriyor. İşte bilmeniz gerekenler.

SORA NEDİR? ŞUAN KULLANABİLİR MİYİM?

Sora, yazılı ipuçlarını kullanarak metinden video oluşturan bir üretici – üretken yapay zeka kullanarak yazılı komutlara dayanarak 60 saniyeye kadar videolar oluşturur. Model ayrıca mevcut bir statik resimden video da oluşturabilir.

Üretken yapay zeka, yeni bir şey yaratabilen yapay zeka alanının bir dalıdır. Örnekler arasında OpenAI’ın ChatGPT’si gibi sohbet botları ve DALL-E ve Midjourney gibi görüntü üreticileri bulunur. Bir yapay zeka sisteminin videolar oluşturmasını sağlamak daha yenidir ve daha zorlu olmasına rağmen, aynı teknolojiye dayanır.

Sora henüz genel kullanıma açık değil (OpenAI, aracı resmi olarak piyasaya sürmeden önce politika yapıcılar ve sanatçılarla iletişime geçtiğini söylüyor) ve hala bilmediğimiz çok şey var. Ancak, Perşembe günü yapılan açıklamanın ardından, şirket Sora tarafından üretilen videoların birkaç örneğini göstermek için paylaştı.

OpenAI CEO’su Sam Altman ayrıca X’e, eski adıyla Twitter’a, ipuçları göndermek için sosyal medya kullanıcılarını davet etti. Daha sonra, “bir dağın tepesinde podcast yapan iki altın retriever” gibi ipuçlarına yanıt olarak gerçekçi detaylı videolar paylaştı.

Sora tarafından oluşturulan videolar karmaşık, inanılmaz ayrıntılı sahneleri tasvir edebilirken, OpenAI, bazı mekansal ve nedensellik unsurları da dahil olmak üzere hala bazı zayıflıklar olduğunu belirtiyor. Örneğin, OpenAI, “bir kişinin bir kurabiyenin bir lokmasını alabileceğini, ancak bundan sonra kurabiyenin bir ısırık izine sahip olmayabileceğini” ekliyor.

ŞU ANKI DİĞER AI OLUŞTURULMUŞ VİDEO ARAÇLARI NELERDİR?

OpenAI’nın Sora’sı türünün ilk örneği değil demiştik. Google, Meta ve startup Runway ML gibi şirketler benzer teknolojileri sergiledi.

Ancak, endüstri analistleri şimdiye kadar paylaşılan Sora videolarının görünür kalitesine ve etkileyici uzunluğuna vurgu yapıyor. Macquarie’deki ABD AI ve yazılım araştırma başkanı Fred Havemeyer, Sora’nın piyasaya sürülmesinin endüstri için büyük bir adım olduğunu söyledi.

“Sadece daha uzun videolar yapabilirsiniz, anladığım kadarıyla 60 saniyeye kadar, aynı zamanda oluşturulan videolar daha normal görünüyor ve fiziksel dünyayı ve gerçek dünyayı daha çok saygı gösteriyor gibi görünüyor,” dedi Havemeyer. “Daha az ‘ürpertici vadisi’ videoları veya … doğal olmayan videoların video yayınlarında parçaları almıyorsunuz.”

AI tarafından oluşturulan videolarda son bir yılda “muazzam ilerleme” olduğunu belirten Forrester kıdemli analisti Rowan Curran, böyle videoların karakter ve sahne tutarlılığı için daha fazla “dikiş dikme” gerektirdiğini söyledi.

Ancak, Sora’nın videolarının tutarlılığı ve uzunluğu, “yaratıcıların geleneksel içeriğe AI tarafından oluşturulan video öğelerini dahil etme ve şimdi birkaç ipucundan veya birkaç ipucundan tamamen oluşturulan anlatı videoları oluşturma” gibi “yeni fırsatlar” sunduğunu belirtti Curran, Cuma günü Associated Press’e e-posta yoluyla.

POTANSİYEL RİSKLER NELERDİR?

Sora’nın yetenekleri, Perşembe günkü lansmanından bu yana izleyicileri şaşırtmasına rağmen, AI tarafından oluşturulan video kullanımlarının etik ve toplumsal sonuçlarına yönelik kaygılar da devam ediyor.

Havemeyer, örneğin 2024’ün potansiyel olarak gerilimli seçim döngüsündeki önemli risklere işaret ediyor. Gerçekçi görünen ve duyulabilecek videoların “potansiyel olarak sihirli” bir şekilde üretilmesi, siyaset ve ötesinde bir dizi sorunu beraberinde getiriyor – sahtekarlık, propaganda ve yanlış bilgi endişheleri desteklerken yapay zeka teknolojisi şaşırtmaya devam ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler