Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGenelCognition Yazılım Mühendisi Yapay Zekası Devin'i Tanıttı

Cognition Yazılım Mühendisi Yapay Zekası Devin’i Tanıttı

Otonom olarak neredeyse bütün yazılım mühendisliği görevlerini tamamlayabilen Devin kendi yapay zeka modellerini bile eğitebiliyor.

21 milyon Dolar yatırım alarak adını duyurmaya başlayan üretimsel yapay zeka şirketi Cognition yeni yapay zeka yazılım mühendisi yapay zekası Devin’i tanıttı. Son zamanlarda çokça fazla gündemimizde bulunan yapay zeka artık yazılım mühendislerinin günlerce yaptığı işleri dakikalar içerisinde halledebiliyor.

Kendi terminali, kod editörü ve tarayıcısına sahip olan Devin adeta bir yazılım mühendisi gibi verdiğiniz komutları yerine getirmek için bir plan çıkartıp sonrasında kendi belirlediği planı adım adım uyguluyor. Diğer yapay zekalardan farklı olarak kendi hatasını çözme yeteneğine de sahip olan Devin, bu özelliği ile bir adım öne çıkıyor. Hataları çözebilmek, adımları uygulayabilmek için kendi tarayıcısını kullanarak internette araştırmalar da yapabiliyor.

Yapay zeka teknolojilerinde adeta devrim niteliğinde olan bu girişim bize yeni bir dünyanın da kapılarını açmakta. Şu anlık sadece beta aşamasında. Devin’i merak edip denemek isteyenler e-posta yoluyla Cognition’a başvurabiliyor. Geliştiricilik dünyasındaki istihdamda çok büyük değişikliklere yol açması muhtemel olan Devin, bazı projelerde işi tamamen eline alabilir. Devin’e erişim elde eden Bloomberg yazarı Ashley Vance’in aktardıklarına göre Devin, 20 dakika içinde Pong benzeri bir oyun ve bir web sitesi oluşturdu. Daha karmaşık görevlerde ise daha uzun sürelerde görevi tamamlıyor. Uzun lafın kısası yapay zeka ile değişen iş gücüne yazılım sektörünün katılacağı da aşikar. Buraya tıklayarak yapay zekanın nasıl yapay zeka ürettiğine dair videoyu izleyebilirsiniz.

Devin diğer kod üretimi konusunda diğer yapay zeka asistanlarıyla karşılaştırdığında yüzde 13,86’lık performansı ile yine bir adım öne çıkıyor. Şirketin belirttiğine göre, görevlerin tamamlanması için diğer asistanlara ne yapılacağı komutlar aracılığıyla belirtilirken, Devin, süreci tamamen bağımsız bir şekilde yönetiyor. Geçtiğimiz ay GitHub, kurumsal şirketler için yapay zeka asistanı GitHub Copilot Enterprise’ı kullanıma açmıştı. Ortaya çıkan yeni tabloda GitHub’ın Devin ile rekabet edebilmek adına yeni ürün ve araçlarla gündeme gelmesi gerekecek. 

Yapay zekanın her geçen gün hayatımıza daha çok girdiği, Dünya’nın baştan aşağı değişmesine sebep olan gelişmeler hepimizi heyecanlandırmaya devam ediyor. Kimilerine göre sonun başlangıcı olan bu gelişmeleri heyecanla takip etmeye devam edeceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler