Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelPetrol ve Gaz endüstrisi IoT ile hızlı bir büyüme yaşıyor!

Petrol ve Gaz endüstrisi IoT ile hızlı bir büyüme yaşıyor!

Yeni bir rapora göre, petrol ve gaz endüstrisi IoT cihazlarının benimsemesinde hızlı bir büyüme yaşıyor.

Berg Insight’in raporuna göre, endüstride hücresel, uydu veya düşük güç geniş alan ağı (LPWA) bağlantısına sahip kablosuz cihazların kurulu tabanının bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) %19.3 artacak ve 2023 sonunda 7.8 milyon birimden 2028’e kadar 18.8 milyon bağlı cihaza ulaşacak.

Bu büyümeyi sürdüren temel uygulama, orta ve alt akışkanlık sektörlerinde endüstriyel ekipman, tanklar ve boru altyapısı gibi varlıkların uzaktan izlenmesidir. Hücresel cihaz sevkiyatlarındaki beklenen büyüme, LTE-M ve NB-IoT teknolojilerine dayalı sensör uygulamalarının daha yüksek benimseme oranı ve uzaktan tank izleme segmentinde hücresel iletişimin tercih edilmesinin devam etmesine bağlanmaktadır.

Berg Insight analistlerine göre, LoRa gibi 3GPP dışı LPWA teknolojilerinin de bu pazarda önemli bir konuma ulaşabileceği düşünülmektedir, çünkü birçok uzaktan izleme uygulamasının sınırlı bant genişliği gereksinimleri bulunmaktadır.

Petrol ve gaz endüstrisinde endüstriyel otomasyon satıcıları ile teknoloji şirketleri arasındaki ortaklıklar, petrol ve gaz operatörlerini ve yazılım şirketlerini içeren kapsamı genişleyerek bir trend olarak devam etmektedir.

ABB, Emerson, Hitachi, Honeywell, Rockwell Automation, Schneider Electric, Siemens ve Yokogawa gibi küresel otomasyon satıcıları, geniş partner ekosistemlerine sahip oldukları için tam çözümler sunabilirler.

Tercih edilen ağ topolojisi ve iletişim standartlarının seçimi, her biri petrol ve gaz değer zincirindeki faaliyetlerin kendi özel bağlantı ihtiyaçlarına sahip olduğu için uygulama alanına bağlıdır.

Birçok sağlayıcı, farklı kablosuz yetenekleri tek kutu çözümlerine entegre ederek endüstrinin çeşitli ihtiyaçlarını tanır. Advantech, Cisco, HMS Networks, Moxa, MultiTech ve Robustel gibi bağlantı sağlayıcıları, farklı kablosuz arabirimlerin cihaza eklenebileceği modüler yönlendiriciler ve kapılar sunarlar.

Berg Insight’ten IoT Analisti Veronika Barta, “Petrol ve gaz şirketleri, daha iyi bilgilendirilmiş kararlar almak için IIoT cihazlarından gelen verilere giderek daha fazla güveniyorlar” dedi.

Operatörler daha uzaktan ve otonom operasyonlara doğru ilerledikçe, daha büyük veri hacimlerini toplama ihtiyacı artıyor, bu da verilerin anlamını sağlamak için kenar işleme yeteneklerinin gerekli olmasına neden oluyor.

“Barta, kablosuz IoT cihazlarının kenar hesaplama ile dağıtımları, varlıkları optimize etmek ve petrol ve gaz operasyonlarını iyileştirmenin anahtarı olacaktır,” diye sonuçlandırdı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler