Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelİTÜ, Turkcell ve Ericsson ortaklığındaki 5G Teknoloji Kampüsü'nün İmza Töreni gerçekleştirildi!

İTÜ, Turkcell ve Ericsson ortaklığındaki 5G Teknoloji Kampüsü’nün İmza Töreni gerçekleştirildi!

İstanbul Teknik Üniversite’si Turkcell ve Ericsson ortaklığındaki 5G Teknoloji Kampüsü’nün imza töreni gerçekleşti.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Turkcell ve Ericsson işbirliğiyle hayata geçirilen “5G Teknoloji Kampüsü”nün imza töreni İTÜ Ayazağa kampüsünde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen imza töreninde %100 elektrikle çalışan 5G teknolojisi ile desteklenen otonom araç test edildi.

Şoförsüz olarak kampüs içinde hizmet veren otobüs yoldaki yayaları algılayarak yaya geçitlerinde durarak öğrencilere yol verdi.

İmza töreninde konuşan Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, hayata geçirdikleri yeni projelerle birçok alanda yenilikçi adımları attıklarını ve atmayı hedeflediklerini aktardı.

Yapılan bu iş birliğinin yeni nesil haberleşme teknolojilerinin sadece teoride değil, günlük hayatta kullanımının ne kadar etkili ve devrimsel olduğunu ortaya çıkardığını ifade eden Ali Taha Koç şunları ekledi: “Üniversitemize özel olarak kurulumunu yaptığımız 5G test altyapısı öncelikle yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, geniş bağlantı kapasitesi sağlıyor. Hep birlikte bu projelerin çıktılarını değerlendirme ve deneyimleme fırsatı bulacağız. 5G’nin öne çıkan güzellerinden biri de hepimiz de çok malum olduğu otonom araçlar. Biz de bu işbirliğinin ilk somut adımlarından biri olan otonom otobüsümüzü sizlerle birlikte deneyimleyeceğiz. Hedefimiz, otonom otobüste hem mevcut sensör veri aktarımı 5G şebekesi üzerine almak hem de İTÜ kampüsü içerisinde kurduğumuz sağlıklı bir uzaktan sürüş yapabilmek. Şoför artık otobüste oturmayacak. Otonom otobüs 5G test altyapısından faydalanacak ilk proje olacak. Ama arkasından birçok proje daha gelecek.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, 5G teknolojisinin sağladığı yüksek veri hızı ve düşük gecikme süresinin yanı sıra çeşitli kullanım senaryoları ve AR-GE faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için bağımsız bir 5G ağı oluşturduklarını belirtti.

Yalçın, “Görüntü ve ses tabanlı analitik senaryolar mobilite ve sürdürülebilirlik gibi pek çok alanda geliştirmeler yapacak yetenekler için dinamik ve etkileşimli bir platform oluşturduğumuza inanıyorum. Ericsson’u sadece bir ortak olarak değil aynı zamanda öncü fikirlerin destekleyicisi olarak görmelerini arzu ederim. Bilgi birikimimizi, deneyimimizi ve kaynaklarımızı paylaşarak projelerimiz yeni boyutlara taşımalarına olanak sağlamak için buradayız. Bu yenilikçi sonuçların yalnızca Türkiye’de teknolojinin geleceğini şekillendirmekle kalmayıp uluslararası ölçekte yankı uyandıran sürdürülebilir ve dinamik ve bir bilgi ve iletişim teknoloji sektörüne katkıda bulunacaktır.” dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi rektörü İsmail Koyuncu ise İTÜ olarak dünyadaki teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini belirtti. Koyuncu, “5G alanında gerçekleştirdiğimiz bu katılım ile birlikte sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti gibi yarınların dijital koşullarını belirleyecek olan teknolojilerin gelişimine katkı sağlama fırsatı yakalayacağız. Bunların yanı sıra 5G teknoloji kampüsü projemiz ulaşım ve taşımacılık sektörünün yarınlarını şekillendirecek olan otonom araç teknolojilerine yönelik çabalarımıza da büyük katkı sağlayacak. Otonom taşımacılık ve 5G teknolojisini buluşturan bu öncü proje, güvenli ve verimli bir yolculuk deneyimi sunuyor. Ayrıca 5G’nin otobüslerle iletişimi veya farklı otonom araçlarla iletişimi, çevresel algılama sistemlerinin daha etkin çalışmasını sağlayarak güvenliği artırıyor.” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler