Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelİtalya'nın yarı iletken teknolojilerine 10 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı söyleniyor.

İtalya’nın yarı iletken teknolojilerine 10 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı söyleniyor.

Dünya çapında yarı iletken teknolojilerinin önemi hızla artıyor. ABD’nin 53 milyar dolarlık CHIPS Yasası ve geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 43 milyar Avro değerindeki Avrupa Çip Yasası, bu alandaki yatırımların arttığını gösteriyor. İtalya da bu trende uyum sağlamak adına yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yarı iletken yatırımı planlıyor.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın Sanayi Bakanı Adolfo Urso’ya dayandırdığı haberine göre, İtalya 2024 yılında yarı iletkenlere bu büyüklükte bir yatırım yapacak. Bakan Urso, “İtalya Avrupa’nın en büyük mikroelektronik üreticilerinden biri olmaya hazırlanıyor” ifadelerini kullanırken, önümüzdeki haftalarda önemli duyurular yapacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz mart ayında Urso, Singapurlu girişim Silicon Box’ın ülkenin kuzeyinde bir çip fabrikası kurmak üzere 3.2 milyar Avroluk (3.4 milyar $) bir yatırım yapacağını açıklamıştı. İtalya, bu duyuru öncesinde Intel’i ülkede yatırım yapması için ikna etmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

İtalya’nın yarı iletken teknolojilerine yapacağı bu büyük yatırım, ülkenin teknoloji altyapısını güçlendirme ve mikroelektronik üretim kapasitesini artırma hedefini taşıyor. Bu hamle, İtalya’nın teknoloji sektöründe liderlik iddiasını güçlendirebilir ve ekonomik büyümeye önemli katkı sağlayabilir.

Avrupa Çip Yasası (European Chips Act) kapsamında, AB genelinde küresel çip üretimindeki payın 2030 yılına kadar yüzde 20’ye çıkarılması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda AB, çip üretiminde teknolojik altyapıyı güçlendirmek amacıyla Üye Devletler, AB Komisyonu, kamu ve özel sektörün işbirliği içinde yaklaşık 43 milyar Avroluk destek sağlamayı planlıyor. Bu destek, çip sektöründeki büyümeyi ve rekabet gücünü artırmayı hedefleyerek Avrupa’nın küresel çip pazarında daha güçlü bir konuma gelmesini sağlayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler