Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenel"Wayve, otonom araçlar için yapay zeka geliştirmek için 1 milyar doların üzerinde...

“Wayve, otonom araçlar için yapay zeka geliştirmek için 1 milyar doların üzerinde yatırım sağlıyor.”

Wayve, otonom araçlar için gelecek nesil “bedenleşmiş yapay zeka” teknolojisini geliştirmek için 1.05 milyar doları güvence altına aldı.

İngiltere merkezli bir girişim olan Wayve’nin bu fon turu, SoftBank Group, NVIDIA ve Microsoft gibi büyük teknoloji devlerinin desteğiyle gerçekleşti. Wayve, bu fonları kullanarak otonom araçların gerçek dünyadan öğrenmesine ve bu dünyada gezinmesine olanak tanıyan bedenleşmiş yapay zeka yaklaşımlarını geliştirmeyi planlıyor—bu, diğer sürücüler ve yaya gibi öngörülemeyen durumlarla karşılaşma yeteneğini içeriyor.

Wayve’in kurucu ortağı ve CEO’su Alex Kendall, İngiltere’nin “zengin ve ilham verici bir yapay zeka mirası” ile üst düzey yetenek, üniversiteler ve inovasyon dostu kurallarının, hızlı yapay zeka gelişimlerini desteklediğini vurguladı. Bu yatırımın, “İngiltere’nin yapay zeka ekosisteminin gücünü piyasaya kritik bir sinyal gönderdiğini” söyledi.

2018-2022 yılları arasında, İngiltere’nin otonom araç sektörü yatırımı 475 milyon sterlini aştı ve 1,500 yeni iş oluşturdu. Uzmanlar, 2035 yılına kadar İngiltere’nin otonom araç endüstrisinin 42 milyar sterlin değerinde olacağını ve 38,000 nitelikli iş yaratacağını tahmin ediyor.

Ülkenin yapay zeka pazarının da bu zamana kadar 1 trilyon dolardan fazla büyüyeceği öngörülüyor; zaten sektör yılda 3.7 milyar sterlinlik katkı sağlayarak 50,000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Elektrik ampulünden Dünya Çapında Ağ’a, yapay zekaya ve otonom araçlara kadar—İngiltere, tarihin en büyük teknolojik ilerlemelerinden bazılarında öncü olma gururunu taşıyor. ” diye konuştu.

2017 yılında kurulan Wayve, güvenli otonom araç denemelerini sağlayan İngiltere’nin Uygulama Kılavuzu’na esnek, yenilikçi ve şirket sorumluluğuna odaklanan bir yaklaşım sunulduğunu belirtiyor.

Yeni Otomatik Araç Yasası’nın, yaklaşan haftalarda geçtiğinde, dünyadaki en kapsamlı otonom araç yasal çerçevelerinden birini oluşturması bekleniyor. Tüm otonom araçlar sağlam güvenlik testlerine tabi olacak ve yasa araçların kendiliğinden çalıştığı durumlarda sorumlulukları açıklayacak.

Taşımacılık Sekreteri Mark Harper, otonom araçların “trafik seyahatini devrim yaratacak şekilde—herkes için daha güvenli ve daha uygun hale getireceğini” vurguladı.

Bilim Bakanı Michelle Donelan, Wayve’i “gerçek bir yerli başarı hikayesi” olarak övdü ve yatırımın “yapısal dönüşümleri yönetme pro-inovasyon yaklaşımı” ile “bir yapay zeka ve inovasyon gücü” olarak İngiltere’nin statüsünü doğruladığını söyledi.

Wayve’in rekor finansmanı, BMW, Jaguar Land Rover ve Nissan gibi büyük yatırımlarla yakından takip ediliyor. İş Bakanı Kemi Badenoch, “Bu, İngiltere otomotiv sektörüne yapılan fantastik yatırımlardan biri daha.” dedi.

İngiltere, sadece ABD ve Çin’den sonra küresel olarak üçüncü en yüksek yapay zeka şirketi ve yapay zeka yatırımına sahip. İlk uluslararası ofisleri çeken OpenAI ve Anthropic gibi yapay zeka öncülerinin yanı sıra, DeepMind’in kurulmasından bu yana ev sahibi oldu.

Yapay zeka gelişimini baskılayabilecek AB benzeri ağır düzenlemelerden kaçınırken, İngiltere uzman düzenleyicilere yetki vermek ve güvenlik standartlarını belirlemek üzerinde odaklanıyor. Dünyanın ilk yapay zeka Güvenlik Enstitüsü’ne 100 milyon sterlin yatırım yaptı, ilk küresel yapay zeka güvenlik zirvesine ev sahipliği yaptı, ABD ile güvenlik testleri geliştirmek için bir antlaşma imzaladı ve bu ay Güney Kore ile AI Seoul Zirvesi’ni ortaklaşa düzenleyecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler