Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelNB-IoT ve LoRa, LPWAN IoT Pazarını Etkisi Altına Almaya Devam Ediyor!

NB-IoT ve LoRa, LPWAN IoT Pazarını Etkisi Altına Almaya Devam Ediyor!

Omdia’nın araştırmasına göre, Düşük Güç Geniş Alan Ağı (LPWAN) IoT bağlantıları pazarında NB-IoT ve LoRa büyük bir hakimiyet kuruyor. 2023 yılında toplam bağlantıların %87’sini bu iki teknoloji oluştururken, bu oran 2030 yılına kadar %86 seviyesinde devam edecek.

NB-IoT’nin büyük büyümesi, özellikle Çin’deki popülaritesinden kaynaklanırken, LoRaWAN çoğu diğer bölgelerde lider konumda. Her iki teknoloji de şu anda talep gören orta menzilli IoT uygulamaları için idealdir ve LPWAN pazarındaki liderliklerini sürdürecekler.

LoRa, özel IoT bağlantıları için tercih edilen teknoloji olmaya devam ederken, NB-IoT ise maliyet etkin uygulamalar ile genişlemeye devam edecek. Her iki teknolojinin de 2030 yılına kadar başarılı bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

Omdia Kıdemli Baş Analisti Shobhit Srivastava, “NB-IoT lider LPWAN teknolojisi olmasına rağmen, bağlantılarının %90’ından fazlası Çin’de. Çin dışında LoRaWAN, yılların getirdiği büyüme ve ivme sayesinde önde gelen LPWAN bağlantı teknolojisi olmaya devam ediyor” dedi.

“LoRaWAN, ittifak odaklı yaklaşımı ile müşterilere çeşitli ortaklar ve uygulama uzmanları arasından seçim yapma olanağı sağlayan olgun bir ekosistem sunuyor. Gelecekteki başarısı, farklılaştırılmış teklifleri ile garanti altında. LoRa’nın ilk etapta başarılı bir şekilde başlattığı ittifak modelini takip eden Wi-SUN ve Mioty gibi yeni LPWAN teknolojileri de büyümeye devam ediyor.”

Bugünün pazarında ve tahmin döneminde LoRaWAN ve NB-IoT kıyasıya rekabet ederken, her iki protokol için de başarıya yetecek kadar alan bulunuyor. LoRaWAN, şimdi akıllı binalar, akıllı evler ve varlık takibi gibi yüksek büyüme alanlarına odaklanıyor.

“2023’te Avrupa’da bazı servis sağlayıcıların uydu tabanlı NB-IoT bağlantıları sunmaya başlaması ile NB-IoT ivme kazanacak. Bu, belirli hükümet düzenlemeleri ile birlikte, bölgede NB-IoT’nin büyümesini destekleyecek,” diye ekledi Srivastava.

“2023’ün sonunda, Çin hala küresel NB-IoT bağlantılarının neredeyse %90’ını oluşturuyordu. Çin hükümeti ve üç ulusal mobil operatör, Çinli yonga seti satıcılarının desteği ile geniş çaplı NB-IoT benimsenmesini savunmaya devam ediyor. Çinli satıcılar Avrupa ve Güney Amerika’ya uygun fiyatlı modüller tanıttıkça, teknoloji daha da büyüyecek.”

LPWAN pazarı, NB-IoT ve LoRa’nın öncülüğünde önemli bir dönüm noktasında. NB-IoT’nin Çin dışındaki genişlemesi, özellikle Avrupa’da, pazarı yeniden şekillendirecek. Aynı zamanda, LoRaWAN’ın yerleşik ekosistemi ve özel ağlardaki esnekliği, onun devam eden önemini ve büyümesini sağlayacak.

“NB-IoT kullanım durumları büyük ölçüde sabit uygulamalarla sınırlı kalmaya devam ediyor ve en popüler olanlar akıllı sayaçlar ve hizmetler (su/gaz/elektrik) ve bağlı alanlar (akıllı şehirler)” diyerek sözlerini tamamladı Srivastava.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler