Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelDijital Servis Sağlayıcıları'nın Odak Noktası IoT

Dijital Servis Sağlayıcıları’nın Odak Noktası IoT

Dijital servis sağlayıcılar – iletişim servis sağlayıcılarından sapan şirketler – IoT‘yi ve uç hesaplama gelirini yakalamak için adapte olmalıdırlar. Telekomünikasyon uzmanı Rajiv Weragama, üzerinde yoğunlaşmaları gereken dört önemli alanı ortaya koyuyor.

Alexander Graham Bell’in telefonunu keşfetmesinden yüzyılı aşkın bir süredir, evleri geleneksel telefon hizmeti sağlayıcılarının merkezi alışverişine bağlayan bakır tel çifti öncelikli olarak sesli servislerden başka bir şey sağlamak için kullanılmadı.

Endüstriyel çağın bilgi çağına geçmesiyle birlikte değişmeye başladı. Telekomünikasyon müşterilerine ulaşmak için “boru” kullanmış olsa da, bakır tel modunda internet servislerini sunmaya başlamadan bant genişliğini tam olarak kullanamadılar. Benzer şekilde, mobil şebeke operatörleri (MNO’lar), temel ses hizmetleri sunarak işlerine başlamış ve zamanla daha yüksek spektral etkinliğe sahip farklı teknolojileri benimsemiş ve internet veri hızlarını muazzam bir biçimde artırmıştır.

İnternet Dönüşümü (IoT) ve mobil kenar hesaplama (MEC) gibi gelişmekte olan kavramların bu dönüşüme katkıda bulunma rolü hakkında konuşalım . IoT, ekonomiyi önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir ve Cisco, 2020’ye kadar internete 50 milyar cihaz bağlanacağını öngörmektedir. IoT’nin önemi, “akıllı” fikirlerle destekleme, destekleme ve bir arada var olma yeteneği, dan akıllı evler için akıllı şehirlerBu, 21. yüzyılda tüketicilerin yaşam biçimlerini değiştirecek. MEC, bu arada, ağ performans optimizasyonunun çarpıcı bir örneğidir ve hizmetleri, işlevleri ve içeriği şebeke genelinde merkezi bir konuma kıyasla çok daha fazla dağıtarak deneyim kalitesini artırmaktadır. Dahası, IoT için bir güçlendirici ve operatörlerin konuma dayalı özelleştirilmiş hizmetlere duydukları ilgiden dolayı yerli ve turistler de dahil yeni müşteri segmentlerine ulaşmaları için yeni yollar yaratıyor.

Emre Tekgül
Emre Tekgül
Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler