Güvenlik

BlueBorne Tüm Cihazları Ele Geçirebilir

11 Milyar'dan fazla cihazı tehdit Eden BlueBorne şimdiye kadarki en büyük Bluetooth açıklarından birisi.

BlueBorne adı verilen “saldırı vektörüBluetooth bağlantısına sahip olan neredeyse her cihazı etkileyebilir.Güvenlik şirketi Armis‘in bulduğu bu vektör sayesinde bilgisayar korsanları Bluetooth bağlantına sahip olan Linux veya Windows tabanlı işletim sistemine sahip cihazlara ve hatta bazı IoT cihazlarına dahi saldırabilirler.

Vektör’ün yayılımı ise oldukça basit, kurban cihaz(ele geçirilecek olan cihaz) hiçbir Bluetooth noktasına eşleşmeden, hiçbir bağlantıya tıklamadan veya dosyaya erişmeden ele geçirilebiliyor. Vektör aynı zamanda kendisini benzer yoldan kurban cihazdan diğer cihazlara da aktarabiliyor, bu da tehlikenin kısa sürede yayılabileceği anlamına geliyor.

Toplamda 4’ü önemli, 8 farklı açıktan oluşan bu vektör için güvenlik firması Nisan 19’dan itibaren büyük üreticilerle ve geliştiricilerle iletişime geçtiğini ve bu firmaların çoğunun açıkları giderdiği belirtilmiş fakat bu durum maalesef güncellenmeyen sistemleri koruyamayacak ve bu açık güncelleme almayan cihazlarda var olmaya devam edecek.

Argus tarafından geliştirilen BlueBorne’dan etkilenebilecek cihazları taramayı sağlayan Android uygulamasına buradan ulaşabilir ve kendi cihazınız dahil etrafınızdaki ataktan etkilenecebilecek cihazları tarayabilirsiniz.

Günümüzün en çok kullanılan iletişim protokollerinden olan Bluetooth üzerindeki bu açık mevcutta piyasada bulunan 8 milyardan fazla IoT cihazını ve 3 milyardan fazla Bluetooth bağlantısına sahip akıllı telefonu doğrudan tehdit ediyor.

Bu açık fark edilmiş ve önlemi alınmış olsa da gelecekte verilerimizin benzer yollarla ele geçirilemeyeceğinin bir garantisi yok. Buna önlem olarak elimizden geldiğince cihazlarımızın güvenlik güncellemelerini yüklemeli ve kullanmadığımız zamanlar için kablosuz veya kablolu bağlantıları sonlandırmalıyız, alıcıları kapatmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close