Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiAkıllı ulaşım sistemi trafiği düzene sokmayı hedefliyor

Akıllı ulaşım sistemi trafiği düzene sokmayı hedefliyor

Bugün büyük kentlerdeki akıllı ulaşım sistemleri, uyarıları dinamik mesaj işaretlerine dönüştürerek sürücülere gerçek zamanlı trafik bilgisi sağlıyor. Danışmanlık ve inşaat şirketi Black & Veatch tarafından düzenlenen ve 700 belediye liderinin katıldığı yakın tarihli bir ankete göre, mali kaynakların eksikliği, uzmanlıktan yoksun olan yazılım ve donanımın uygulanması ve teknik destek konusunda yaşanan sıkıntılar bunun gerçekleşmesini engelliyor.

Tam da bu noktada Kritek ve Skyline, anahtar teslim IoT tabanlı akıllı ulaşım sistemleri oluşturarak IoT geliştirme, kurulum ve bakım ile ilgili zorlukları hafifletmeyi amaçlıyor. Bunun için gelişmiş trafik yönetim sistemleri konusunda uzmanlaşmış olan Greenwood Village, Colo ve Skyline Products; 40 yıldır dinamik mesaj işaretleri ve yazılım üreticisi olan Colorado Springs ile ortaklık kurdu.

Colorado Springs’e ait bulut tabanlı çalışan Clover, yolda bulunan sensörlerden, polis radarlarından ve diğer birçok kaynaktan veri toplayıp farklı rotalara ulaşmak için ne kadar süre geçtiğini analiz ediyor. Daha sonra bildirimleri otomatik olarak iletiyor ve bir ulaşım yönetim merkezindeki bir kişinin bu bilgileri yönetmesine izin veriyor. Sistem, acil durumlarda araçlar için uygun rotalar belirlemeyi, mevcut trafiği başka bir bölgeye aktarıp denge sağlamayı, polis araçlarının veya itfaiye araçlarının daha seri hareket edebilmesini ve trafikle ilgili birçok konuda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ancak burada black hat hackerların siber saldırıları akıllara geliyor. “Ya sistemi ele geçirirlerse?” düşüncesine Kritek‘teki ürün tasarımcısı Josh Gipper açıklık getiriyor “Bu verilerin güvenliğini ve gizliliğini korumak akıllı şehirler için çok önemli. Bu yüzden sistem, güvenlik göz önüne alınarak tasarlandı. Dolayısıyla veriler, iletim süreci boyunca şifreleniyor ve MQTT protokolünü kullanıp tekli oturum açma korumasını içeriyor.

Konuyla ilgili araştırmaya katılanlar, uzaktan algılama ve ölçüm yeteneklerinin akıllı şehirler için önemli bir ilerleme olacağını belirtiyorlar. Daha da güzeli, bahsi geçen yeni akıllı ulaşım sistemi, dahili güneş enerjisi teknolojisi ile iletişim ekipmanına güç vererek çalışabiliyor.

Skyline Products‘un teknik ürün yöneticisi James BarnhartBu heyecan verici bir endüstri” diyor. “Akıllı şehirlere çok fazla ilgi var. Akıllı şehirler kurmaya yardımcı olmak için ön planda olmayı umuyoruz ve fırsatlar arttıkça birlikte gelişebiliyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler