Yapay Zeka

BMW ve Fiat, Otonom Araçlar İçin Intel ile Ortaklık Kuruyor

Geçtiğimiz yıl neredeyse 4.5 milyon araç satan Fiat Chrysler, Bloomberg Intelligence tarafından hazırlanan verilere göre ABD'nin sekizinci en büyük otomobil üreticisi.

Alpha Inc.’in, Wayless Sürücüsüz Araç Birimi’ne Chrysler Pacifica minivan tedarik eden FCA, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada koalisyon ile bir mutabakat imzaladığını açıkladı. İcra Kurulu Başkanı Sergio Marchionne Fiat Chrysler’in yerleşik tedarikçilerle çalışmaya kararlı olduğunu söyledi. Marchionne açıklamasına şöyle devam etti; “Özerk sürüş teknolojisini geliştirmek için otomobil üreticileri, teknoloji tedarikçileri ve tedarikçiler arasında ortaklıklar kurmak hayati önem taşıyor.”

Bu yılın başlarında koalisyonun arasına ABD merkezli otomobil tedarikçisi Delphi Automotive Plc ve Avrupa’nın ikinci büyük bileşen üreticisi Continental AG de dahil oldu.

Koalisyon, 2017 sonuna kadar 40 adet test aracını yola koymak için çalışmalara başlandığını açıkladı. Ayrıca, Mobileye‘ın geliştirilmiş yüksek otomasyonlu aracı, bahsi geçen filodaki araçların verilerinin toplanmasını sağlayarak sürece destek olacak.

Marchionne ve koalisyonun açıklamalarına ek olarak BMW şirketinin CEO’su Harald Krueger de söz konusu ortaklık ve sürece dair “İşbirliğinin başarısı için kilit önemde olan iki faktör, kalkınmadaki ödün vermeyen mükemmeliyet ve özerk sürüş platformumuzun ölçeklenebilirliği” diyerek dahil oldu. Krueger sözlerine şu şekilde devam etti “Otomobil endüstrisinin en gelişmiş sürücüsiz modellerini yaratmak için yeni partnerimiz FCA ile yolumuzu güçlendireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close