Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiSürücü Güvenliği Alanında Yeni Ortaklıklar Gelişiyor

Sürücü Güvenliği Alanında Yeni Ortaklıklar Gelişiyor

Her ne kadar otonom araçlar konusunda teknolojik ilerlemeler kaydedilse de en azından önümüzdeki 8- 10 yıl boyunca şoförlük hayatımızda yer almaya devam edecek. Bu noktada da üreticiler bu alanda hem yarı otonom teknolojilerle, hem de güvenlik çözümleriyle mevcut durumu da teknolojik hale getirmeye çaba gösteriyorlar.

Sürücü takibi alanında yüz tanıma teknolojileri ile güvenliği artırmayı hedeflemek için DENSO ve Xperi ortaklığa gidiyor. Bu ortaklık sayesinde, dünyanın en gelişmiş sürücü takip sisteminin ortaya çıkacağını iddia ediyor firmalar. Sistemin değişik yüzler, gözlükler ve hatta maskelerden de etkilenmeyeceğini belirtiyorlar.

DENSO firması 2014’den beridir “Sürücü Durum Ekranı” ile ağır araçlarda ve otobüslerde sürücü takibi sağlıyor. Sistem, sürücü kabinine odaklanmış bir kamera ve bilgisayar ile çalışıyor. Bilgisayarda çalışan yapay zeka sürücünün göz kırpmalarını ve uykusuzluk belirtilerini takip ederek analiz yapıyor ve gerekli durumlarda sürücüyü uyarıyor.

Diğer taraftan Xperi firmasına bağlı olan FotoNation, 10 seneden uzun süredir bilgisayarlı görüntüleme teknolojileri konusunda çalışmalarını sürdürüyor. FotoNation‘ın geliştirdiği tanıma teknolojilerini günümüzdeki akıllı telefonların %25’i kullanmakta. Ayrıca bu teknolojiler güvenlik kameralarında, dronelarda ve dijital kameralarda da kullanılmakta.

DENSO‘nun mevcut sürücü takip sistemiyle FotoNation‘ın yapay zekası birleşerek sürücünün bakışlarını ve yüz ifadelerini de takip ederek çok daha tutarlı tahminlerle olası kazaların önüne geçebilmek mümkün olacak. Önümüzdeki zamanlarda daha net ayrıntılarla gündemimize gelmesini umduğumuz bu ortaklık, yakın zamanda trafiği olumlu anlamda etkileyecek teknolojileri umarız gerçeğe dönüştürür.

Kaynak: https://www.fotonation.com/announcing-collaboration-denso-image-recognition-technology/

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler