SağlıkYapay Zeka

Hastanelerde de Artık Yapay Zeka Kullanılacak

Oyun sektöründe tanınmış olan grafik işlemcisi(GPU) üreticisi NVIDIA, sağlık alanında da yeniliklere devam ediyor.

Sağlık alanında her gün milyonlarca hasta bilgisi, tanılar ve tedaviler üretiliyor ve depolanıyor. Bu verilerin büyüklükleri çığ gibi artarken diğer taraftan sektörde de bu verilerin nasıl işlenilebilip daha faydalı bir özet haline getirilebileceği konusunda arayışlar devam ediyor.

Hastaneler yıllık olarak ortalama 50 petabayt(PB)‘lık veri üretiyorlar. Bu verilerin kağıt olarak boyutu konteynerler dolusuyken dijital olarak da devasa denebilecek boyutlarda. Ancak bu verilerin sadece yüzde 3‘lük kısmı kullanılıyor, geri kalanı ise boşa gidiyor. Bu alandaki veri israfını gidermek ise firmaların maharetlerine kalmış durumda.

Veri analizi konusunda ise son yıllarda özellikle önem kazanan grafik işlemcilerin lider üreticisi NVIDIA, bu alanda çözüm üretme yolunda. Mevcutta başarıları ortada olan NVIDIA‘nın yapay zeka(AI) analiz teknolojisi GE Healtcare‘in cihazlarına güç verecek.

GE Healtcare‘in sağlık sektöründe ürettiği görüntüleme cihazlarına NVIDIA‘nın yapay zeka tabanlı teknolojisinin eklenmesi hem cihazların veri işleme hızlarında artışlar hem de cihazların daha iyi teşhis yapabilmesini sağlamış durumda. Şimdilik bilgisayarlı tomografi ve ultrason sistemlerinde kullanılacak olan teknoloji zamanla firmanın bütün ürünlerine de yayılacak.

Teknik olarak NVIDIA‘nın CUDA paralel işlem biriminin ve grafik işlemcilerinin kullanılacağı sistemlerde ayrıca NVIDIA GPU Cloud servisleriyle de daha derin analizlerin yapılması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close