Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaElektronikYapay "Cilt", Robotik Elin Dokunuş Hissi Verir!

Yapay “Cilt”, Robotik Elin Dokunuş Hissi Verir!

Houston Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, esnek bir elin sıcak ve soğuk arasındaki farkı algılayabilmesi için yapay bir cilt görevi görebilir ve geniş bir biyomedikal cihaz yelpazesi için avantajlar sunabilen, gerilebilir elektronik alanında bir atılım olduğunu bildirdi.

Science Advances dergisinde bildirilen çalışmada, gerilebilir elektroniklerin üretilmesi için yeni bir mekanizma anlatılmaktadır; bu mekanizma, mevcut malzemeler üzerine kurulu ve ticari üretim için ölçeklendirilebilen bir proses.

Cunjiang Yu, Bill D. Cook Makine mühendisliği bölümünden Yardımcı Doçent ve kurşun yazarı, çalışmanın, malzemenin gerilmesinden sonra bile elektronik bileşenlerin işlevselliğini korumasına izin verecek şekilde tasarlanmış kauçuk kompozit formatında bir yarıiletken yaratan ilk şey olduğunu söyledi.

Yu, çalışma, herhangi bir özel mekanik yapı olmaksızın gerilebilirliği sağlayan kauçuk kompozit formattaki ilk yarı iletkendir “dedi.

Geleneksel yarıiletkenlerin kırılgan olduğunu ve bunları başka türlü esneyebilen malzemelerde kullandıklarının karmaşık bir mekanik sistem gereksinimi duyduğunu belirtti. Bu, hem yeni keşif kadar hem daha karmaşık hem de daha kararlı, hem de daha pahalı olduğunu söyledi.

“Stratejimizin basit imalat, ölçeklenebilir üretim, yüksek yoğunluklu entegrasyon, geniş gerilme toleransı ve düşük maliyet avantajları var” dedi.

Emre Tekgül
Emre Tekgül
Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler