Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSağlıkGoogle'dan Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Mikroskop

Google’dan Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Mikroskop

Derin öğrenme teknolojileri son zamanlarda özellikle tıp alanında önemli gelişmelerin yakalanmasına vesile oluyor. Radyoloji, patoloji, dermatoloji gibi alanlarda hastalıkların daha iyi teşhis edilmesine tanılanmasına yardımcı oluyor. Mikroskoplar da bu alanda en büyük yardımcılardan, dokuların ve yapıların daha iyi görüntülenmesi olası hastalıkların yayılımını anlamada kilit rol görevi görüyorlar. Ancak mikroskopların temel işlevi yalnızca görüntüleri yakınlaştırmaktan ibaret, bu haliyle yeterli kalmadıkları durumlar oluyor.

Google Research tarafından yayımlanan yazıda ise haberimize konu olan teknoloji mikroskopların yeteneklerini artırmayı sağlayacak. Artırılmış gerçeklikle mikroskoplar kanserleri anında teşhis edebilecek. Mikroskoptan gelen görüntüler anlık olarak derin öğrenme teknolojisiyle işlenecek ve artırılmış gerçeklik(AR) ile operatöre anında bilgi sağlanacak.

Sistem şimdilik meme ve prostat kanserini ayırt edebiliyor ve anında kanserli bölgeleri farklı büyütme oranlarında işaret ediyor.

Sistemin tüberküloz ve sıtma hastalıklarını da tespit edebilme potansiyeli olduğu Google Research‘ün gönderisinde verilen bilgiler arasında. Sistemle ilgili araştırmalar devam etmekte ve malzeme biliminden tıpın diğer alanlarına kadar makine öğrenmesinin(ML) de katkılarıyla gelişeceği umuluyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler