Yapay Zeka

Çin, Dış Politikasına Yardımcı Olması için Yapay Zeka Kullanmayı Hedefliyor!

Çin hükümeti, dış politika çalışmalarına yardımcı olmak için bir dizi yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor ve yerel bir rapor hazırlıyor .

South China Morning Post’da yayınlanan bir makaleye göre , AI destekli diplomatik sistemlerin çeşitli prototipleri geliştiriliyor. Rapor, ilk aşamalarında bir sistemin Çin Bilimler Akademisi tarafından inşa edildiğini ve Dışişleri Bakanlığı tarafından kullanılmakta olduğunu söylüyor.

Bakanlık, AI’yı kullanma planını doğruladı ve “gelişmekte olan teknolojinin iş geliştirme ve iyileştirme için kullanımını” araştıracağını da sözlerine ekledi.

Raporda Çin’in ve bazı Avrasya ülkeleri arasında bir kalkınma stratejisi olan Çin’in “Kemer ve Yol Girişimi” nin çalışanlara diplomatik yükler koyduğu belirtiliyor. Araştırmacılar, AI’nın bu yükü hafifletmeye yardımcı olmak için nihai kararları alan insanlarla birlikte “stratejik bir karar destek sistemi” olarak kullanılacağını söyledi.

Sistem, yerel dedikodudan casus uydular tarafından çekilen görüntülere kadar çeşitli kaynaklardan veri toplar. Bir diplomat belirli dış politika hedeflerine ulaşmak için kararlar alabilir, sistem bir dizi seçenek ve tavsiyede bulunur ve rapor önerir.

 

Emre Tekgül

Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close