Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGallerySingapur Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Singapur Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Flört bulma uygulamaları, otonom araçlar, şakalaşan ve üzülebilen insansı robotlar ve daha fazlası.. 2025’e kadar 35.870 milyon dolara ulaşması beklenen bir pazar ile Yapay Zeka(AI), sadece bilim kurgu kitaplarının konusu değil, günlük yaşam için çok gerçekçi bir olasılık. Güney Doğu Asya Ulusları bölgesinde IDC tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, AI benimseme oranları şu sıralar yükselişte ve büyüme geçen yıla göre neredeyse ikiye katlandı. Güneydoğu Asya’daki en iyi AI kullanımları algoritmik piyasa tahmini, otomatik varlık yönetimi ve altyapı yönetimini içermekte. Endonezya ve Tayland, AI’yı benimserken aynı zamanda tartışmasız bölgenin bu alanda liderleri olmuştur. Singapur ise AI pazarının ön saflarında yer almak için ciddi adımlar atıyor.

Accenture tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, AI 2035 yılına kadar 11 endüstride 215 milyar ABD doları brüt katma değer ekleyebilir.  Geçen yıl, AI Singapore adlı ulusal bir girişim, Singapur’un AI yeteneklerini [Singapur’un] geleceği, dijital ekonomisine katalize etmek, sinerjize etmek ve artırmak için ” kuruldu. Program Ulusal Araştırma Vakfı (NRF), Akıllı Ulus ve Dijital Hükümet Ofisi (SMART), Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB), Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) SGInnovate ve Entegre Sağlık içeren hükumet çapında bir ortaklık tarafından yönetilmektedir. Ayrıca bu girişim Singapur merkezli araştırma kurumları ve AI girişimleri ve şirketleri bir araya getiriyor. Açılış sırasında NRF, programda beş yıllık bir süre boyunca 111 milyon $ yatırım yapacağını açıkladı.

Yapılan destekler ve oluşan bilinç ile Singapur’da ulaşım, finans,iş yönetim hizmetleri, imalat/üretim ve özellikle sağlık alanında şimdiden büyük gelişmeler kaydetmekte. Bu gelişmelerden bir kaç örnek ise şu şekilde;

  • Otonom araçlar ve mobil robotlar için yazılım geliştirmeye odaklanan nuTonomy, Singapur’da otonom araçlarını test etmeye başladı.
  • evie.ai Singapur merkezli bir girişim olan Evie, kaynakları otomasyonla optimize eden bir AI zamanlama asistanıdır. Toplantıları planlamak ve günlükleri düzenlemek dışında Evie, çağrıları koordine edebilir, katılımcılarla takip edebilir ve davet gönderebilir.
  • A*STAR, imalat/üretim konuları için makine öğrenimi ve veri analizi, ajan tabanlı simülasyon ve optimizasyon, doğrulama, görselleştirme, örnekleme ve birleştirme vb. konular  üzerinde yerel şirket,araştırma merkezleri ile çalışma yürütmektedir.

 

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler