Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaIBM'den Watson'a 9 Yeni Özellik

IBM’den Watson’a 9 Yeni Özellik

IBM’in yapay zeka(AI) tabanlı çözümü Watson, 9 farklı özelleştirilmiş çözüm odağıyla hitap ettiği kitleyi artırmaya devam ediyor. Watson platformu mevcutta hitap ettiği 20 endüstri alanını tarımdan pazarlamaya 9 yeni alanla artırdığını duyurdu.

Duyurulan yeni 9 alanın içeriğine tek tek bakacak olursak:

 • Tarım

Watson Decision Platform sayesinde dünya çapında 2.4 trilyon Dolar‘lık hacme sahip olan tarım sektörü iklim değişikliği ve nüfus değişimleriyle alışılmadık ve tahmini zor koşullardan dolayı gerekli verimde üretim gerçekleştiremeyebiliyorlar. Bu alanda getirilen 4 farklı yapay zeka(AI) destekli geliştirme alanıyla tahminler ve çözümler üretiliyor. Çözümler:

 1. Mısır için hasat geçmişi ve hasat tahmini
 2. Mısır için hastalık ve zararlı böcek tahmini
 3. Ekin sağlığı izleme sistemi için farklılık izleme sistemi(HD-NDVI)
 4. Yüksek çözünürlüklü toprak nemliliği tanıma sistemi
 • Müşteri Hizmetleri

Salesforce için geliştirilecek olan Watson çözümü ile müşterilerle daha kısa sürede iletişime geçecek ve daha kısa sürede çözüm üretecek müşteri hizmetleri sistemi.

 • İnsan Kaynakları

İşe alım başvurularını insandan çok daha hızlı bir biçimde, tam olarak 6 saniyede, karar vererek başvurular arasında zor olan seçimleri yapacak bir sistem. Ayrıca mevcut çalışanların performanslarını izlemede ve ölçmede de kullanılacak olan çözüm.

 • Pazarlama

Yapay zeka(AI) desteği sayesinde otomatize edilmiş hizmet olarak yazılım(Saas – Software as a Service) çözümü sunarak pazarlama alanında verim artırmaya odaklanan çözüm.

 • Reklam

Hava durumu gibi çevresel verileri kullanarak reklamları daha müşteri odaklı tutarak gerçek hayatta %53 reklam bütçesi yapmayı sağlamış ve fiziksel ortamda %31 müşteri artışı sağlamış çözüm.

 • Sanayi Takımları

Nesnelerin İnterneti(IoT – Internet of Things) ve yapay zeka(AI) bileşiminden güç alarak sanayide görsel ve sessel verilerle kaynak tüketimini takip edecek olan sistem.

 • Bina ve Tesisler

Endüstriyel IoT ile yapay zeka(AI) bileşimi ile binalarda enerji tüketimini azaltıp, malik davranışlarını analiz ederek mülk değerini artırmaya yönelik çözüm.

 • Taşıtlar

Proje ihtiyaç analizlerinin daha sağlıklı yapılarak projelerin iptal olmamasını sağlamayı amaçlayan çözüm.

 • Tedarik Zinciri

Tedarik departmanlarının farklılıklarından dolayı oluşan sorunları gidermek için 5 farklı açıdan verileri işleyerek sistemin düzgün işlemesini hedefleyen çözüm. Sistem hava, trafik ve düzenleyici duyuruları kullanarak tedarik zincirinin büyük resmini çıkarmayı hedefliyor.

Duyuruda kullanılan video aşağıdan izlenebilir:

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler