Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelSağlıkta Dijital Dönüşüm

Sağlıkta Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanında var. Örneğin; telefonlarımız ya da arabalarımız gün geçtikçe hayal edilen yeni özellikler kazanıyor.
Peki, hayatımızın en önemli parçası olan sağlık sektöründe dijital dönüşüm nasıl işliyor?

Sağlık maaliyetleri yaş aralığı, kaynak türü ve hastalıklara göre değişkenlik gösterir. Bu ayrılmalardan da beklendiği gibi,
en yüksek maaliyet yaşlı hastalar için ortaya çıkar. Bunların ise ayakta ve yatan hasta tipleri en çok para harcanan yerlerdir. Dolayısıyla dijital dönüşümden en çok etkilenecek hasta grupları bunlardır.

Sağlık masraflarının gün geçtikçe artması otomasyonun neden buraya yöneldiğinin ana sebebidir. Fakat, vurgulamak gerekirse,
bir kaç sağlık merkezinde daha iyi kalite için otomasyon çözüm olarak düşünülüyor ve cerrahide yardımcı otomasyon insan yeteneklerinin önüne geçen bir alandır.
Hatta, cerrahide öyle büyüyen bir dijital dönüşüm var ki otomatik olarak analiz edilen verileri üreten teşhis prosedürleri ve prosedürü simüle edip sonunda otonom sistemlerle çözüm üretilmesi dijital dönüşümün sonuçlarından birkaçı. Yani, bu dönüşüm bütün Dünya’yı değiştirecek ve insanların sağlık sektörüne bakışları değişecek.

Dönüşümde, sağlık sektörü, bunların yanında simbiyotik otonom sistemlerinin, çoğunlukla akıllı protezlerin, ilk adımlarını attığı bir yer halini aldı. Bunun sonucunda dezavantajlı kimseler için müthiş şeyler olması bekleniyor. Dönüşüm bu kadarla da sınırlı kalmıyor ve daha da geniş alanlara yayılmaya devam ediyor.

Bu sektörün dijital dönüşümüne derinlemesine bağlı sağlık hizmetini etkileyen üç ana yıkıcı dönüşüm alanı üzerine genel bir tanım yapalım.

Yerelleştirme : maaliyeti düşürüp verimliliği ve rahatlığı artırarak sağlık hizmetlerini her yere götürebilmek.

Kişiselleştirme : Hastanın özgüllüğü dikkate alınarak, onaylanmış paradigmalardan kişisel tedavilere geçilmesi.

Dijitalleşme : Sağlık sektörü bazı izleme cihazları tarafından üretilen verileri alır ve veri bilimini kullanarak bir topluluktaki
büyük verileri (big data) analiz eder.

Gelecek yazımızda bunları daha da açarak sağlık sektöründeki dijital dönüşüme ışık tutacağız. Takipte kalın.

 

Oğuzhan Parmaksız

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler