Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerAkıllı Ev ve Yapay Zeka

Akıllı Ev ve Yapay Zeka

Son ve mevcut on yıl, BT sektörü için olağanüstü zamanlardı. Mucitlere, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın yanı sıra, pimden arabalara aşırı hassasiyetle kavramsallaştırmak ve üretmek için kusursuz teknolojiyle geldikleri için teşekkür ediyoruz. Ev otomasyonu, teknolojinin çok iyi gittiği bir başka alan. Her evde kullanılabilecek ve rahat bir yaşamı tüm ev aletlerinin entegre işlemleriyle daha iyi bir deneyim haline getirebilecek bir şey. Sakinlerinin sesine sahip cihazlara komut vermek için bir evin aydınlatma ve güvenlik sistemlerini işletmek, günlük yaşam tarzı bakımı daha lüks, ancak lüks ve ergonomik hale geldi. Bugünün nesli, vizyonerlerin sadece birkaç on yıl öncesinin hayalini kurduğu sıradan yaşamda AI destekli sistemlere sahiptir.

Çarpıcı Akıllı Ev Piyasası İstatistikleri ve Tahminleri

BT’yi akıllı ev yılı olarak 2017 olarak adlandırdı ve o zamandan beri pazar övgüye değer icatlara tanık oldu. İnsanların ön kapılarını otomatik olarak açtıklarında, kahvelerini demlendiklerinde veya AC / HVAC’larını dokunmadan bile kontrol etmeleri artık şaşırtıcı değildir. İşte şimdiki ve gelecek eğilimleri gösteren şaşırtıcı akıllı ev gerçekleri.

Ev Otomasyonu ile Daha Akıllı Güvenlik Gözetimi

AI sadece evlere sadelik katmakla kalmaz, aynı zamanda otomasyonla güvenliği de arttırır. AI entegre güvenlik cihazları, daha akıllı güvenlikten faydalanabilmek için zenginlerin tekelini yıktı. Bugün, güvenlik uygun fiyatlı ve daha erişilebilir hale geldi. Konut sakinleri evlerinin güvenliği konusunda daha bilinçli hale geldi ve tesisatçıların% 92’sinin ev otomasyonunu iş için bir büyüme alanı olarak gördüğünü belirten IFSEC liderliğindeki küresel bir araştırma ile daha açık bir şekilde ortaya çıktı. Cihazlar, sızma olasılığını azaltan sesleri tanıma uyumluluğuna sahiptir.

IoT: Eviniz Elinizde

AI destekli ev aletleri ve cihazlar aslında bir kişiyi, ev sahibini ve onun olanaklarını yaptı. Manuel olarak veya önceden ayarlanmış zamanlayıcı ile çalıştırılan geleneksel uygulamaların aksine, tüm cihazlar kullanıcının bir yerden veya dışarıdan kontrol etmesini sağlayan bir ev ağı üzerinden bağlanır. Bu bağlı veya bağlı cihazlar sadece Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerinden mümkündür. Cihazlar diğer cihazlarla bilgi paylaşır ve komut verir. Bu cihazlar AI ile kolayca kontrol edilir ve rahat koltuktan kalkmadan bağlı herhangi bir cihazın izlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırır.

Yardımcı Program Maliyetlerinden Tasarruf

İstendiğinde, hanehalkları daha yüksek fayda maliyetlerinden dolayı yeni aletleri kabul etmeye geri adım attılar. Ancak, iyi haber, şirketler AI’yi fırınlar, buzdolapları, çamaşır makineleri ve daha az elektrik tüketen ısıtıcılar gibi cihazlara entegre ediyorlar. Özellikle mutfak ve banyoda çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi çalışmak için suya ihtiyaç duyan aletler daha az su tüketmektedir. Örneğin, kullanıcı evde değilse ve ayrılmadan önce AC’yi kapatmayı unutursa, AI cihazı otomatik olarak kapatır.

 

Akıllı Ses Asistanı

Apple HomePod, Amazon Echo (Alexa) ve Google Home gibi ses asistanları, ev sahiplerini prizlere, ışıklara, müzik sistemine, televizyona ve daha pek çok yere bağlar. IoT ev aletleri, ses gücüyle kolay ev işlevselliği sağlar. Kişisel bir ses asistanının çoklu özellikleri arasında hava durumu bilgileri, soruları yanıtlama, alarm ayarlama, yapılacaklar listesi yönetme, çocukları eğlendirme, yemek veya taksi sipariş etme, çevrimiçi alışveriş vb.

Bir zamanlar hayali olan şey şimdi gerçek oldu. Böylece, bir kullanıcının sahip olabileceği beklentilerini sağlamak, bir telefonda acil bir toplantı bildirimini duyduktan veya bir sürpriz misafir için ekstra bir yemek hazırladığını ve daha fazlasını yapabileceklerini bilen bir Yapay Zeka (AI) yardımcısı alarmıdır! Ev otomasyonu hiç şüphesiz daha kolay ve akıllı hale getirerek günlük yaşam tarzını değiştirdi. Evde güvenlik, yemek pişirme, akıllı aydınlatma, cihaz kontrolü veya kendi kendine sürüş olmak gibi, AI entegre cihazları ortak bir evin evine gidiyor.

Şimdilik, AI’nin parçalanmayan özellikleri gelişmiş uyarlanabilirliği sınırlandırdı, ancak ML, daha akıllıca buluş ve ev teknolojilerini yükseltmek için bir yakıt görevi görüyor. Cisco’ya göre, ev otomasyonu, ev güvenliği ve video gözetimi, bağlı beyaz eşya ve izleme uygulamaları gibi bağlı ev uygulamaları, insanların değişime hazır olduğunu gösteren 2021 yılına kadar toplam M2M bağlantılarının% 46’sını veya neredeyse yarısını temsil edecek.

 

Yazar : Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler