Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümIoT Kullanılarak Hangi Sorunlar Çözüldü?

IoT Kullanılarak Hangi Sorunlar Çözüldü?

1. Yaşlanan nüfus

Dünya, yaşlılar için daha özerk, kullanışlı ve düşük maliyetli bakım hizmetleri gerektiren sağlık endüstrisi üzerinde büyük baskı yaratan yaşlanan nüfusta bir artışla karşı karşıyadır. IoT, giderek artan dijital nüfusumuzun evde daha uzun, daha güvenli ve daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olacak. Ev rutinlerimizde bizi destekleyen kişiselleştirilmiş dijital asistanlar, sensör koşullu cihazları izleme ve sağlık koşullarımız, beslenme rutinleri ve hareketlilik kalıpları hakkında otoriteleri uyaracak birkaç yıl içinde norm olacaktır.

 

2. İklim değişikliği

IoT teknolojilerinin muazzam kullanımı, bugün gezegenimiz için büyük bir zorluk olan küresel ısınmayla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Artan sel sayısı, yükselen deniz seviyesi ve değişen hava modelleri insan hayatında kayda değer kayıplara neden olmaktadır. Bunu önlemek için, verilerin tahmini yeteneğinden güç alan gerçek zamanlı ve daha doğru ortam izleme gereklidir. Gelişmiş analitik ve yapay zeka ile birlikte yeni nesil IoT’nin sunacağı şey budur.

 

3. Hızlı kentleşme

Büyüyen şehirler toplu taşıma sistemlerinde ve artan kirlilik seviyelerinde büyük zorluklara neden olmaktadır. Sensör özellikli, kablosuz olarak bağlanan cihazlar, insan hareketliliği düzenleri ve hava kirliliği seviyeleri hakkında daha iyi bilgi sağlayabilir, bunları tahmin etmeye ve ulaşım modlarını ayarlamaya yardımcı olabilir. IoT sayesinde, gelecekteki toplu taşıma sistemleri daha esnek ve kişiye özel hizmet olarak mobilite konseptlerine dönüşecek. Bu, şehir yetkililerinin gaz emisyonlarını azaltmasına ve ulaşım hizmetlerini vatandaşlar için daha uygun hale getirmesine yardımcı olacaktır.

 

4. Enerji kaynaklarının tükenmesi

Dünya nüfusunun artması, enerji kaynaklarını tüketme tehdidi oluşturmaktadır. Akıllı sokak lambalarından termostatlara ve diğer ev aletlerine kadar IoT teknolojisi, enerji kullanımında verimliliği artırmaya ve enerji tasarrufu yapmaya yardımcı olabilir.

 

5. Gıda ve Su kıtlığı

Yetersiz beslenme ve açlık büyük küresel zorluklar olmaya devam ediyor. Örneğin, bugün tarımsal sulama için kullanılan suyun % 60’ı boşa harcanmaktadır. IoT tarımda devrim yaratabilir ve taze içme suyunun kullanılabilirliğini artırabilir. Doğru yerlere yeterince su serpiştiren ve su sızıntılarını veya haşere seviyelerini tespit edebilen akıllı sulama sistemleri sayesinde su israfı azalmış oluyor.

 

Yazar: Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler