Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsEndüstriyel Nesnelerin İnterneti

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti

Endüstriyel otomasyon ya da Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Nesnelerin İnterneti ekosisteminin en önemli ve yaygın uygulamalarından biridir. Makinelerin otomasyonu, şirketlerin gelecek süreç yenilenmelerini izlemek ve daha da geliştirmek için ileri düzeyde yazılım araçlarıyla verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Endüstriyel otomasyon; gerçeğe yaklaştırır, verimliliği arttırır; hataları minimuma indirgemeye çalışır, kontrol edilmesi kolaydır.  Makineler insanlardan daha zorlu ortamlarda çalışabilir; makinelerin ve araçların otomasyonu, belirli işler için insan gücü gereksinimlerini azaltır. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT), fabrikada bulunan makinaları yenileriyle değiştirmek için mevcut otomasyon sistemlerini söküp, tamamıyla değiştirmek demek değildir. Aslında otomasyon sistemlerini kurumsal planlama ve programlama ile birleştirme becerisinde yatar. Nesnelerin İnterneti ile mevcut endüstriyel otomasyon sistemlerinin birlikte kullanılması birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Fabrikanın üretimi için ham madde eksikliği hızla tespit edilerek giderilir.
 • Mekanik ve elektriksel arızalar önceden tahmin edilerek arıza nedeniyle duruş süreleri azaltılabilir.
 • IoT yeteneğine sahip akıllı üretim makinaları ağ üzerinden birbirleri ile otomatik iletişim kurarak üretimi kontrol eder ve operatör katkısını en az düzeye indirir.
 • Fabrika yöneticileri üretim ve arızalarla ilgili bilgileri dünyanın herhangi bir yerinden gerçek zamanlı olarak alabilir. Tüm bunlara ek olarak ayrıca:

 

 1. Geliştirilmiş doğruluk
 2. Hızlı haberleşme
 3. Doğru ve gerekli bakım ve analiz
 4. Yüksek verimlilik
 5. Ürün ve süreç inovasyonu
 6. Uzaktan erişebilme ve izleme
 7. Geliştirilmiş güvenlik
 8. Maliyet düşüklüğü
 9. Enerji tasarrufu 

Akıllı Robotik Sistemler

Şirketler gün geçtikçe IoT destekli fabrikalar için akıllı robot sistemi geliştiriyor ve geliştirmeye geliştirmeye devam edileceği öngörülüyor. Akıllı robotlar, üretim hattındaki makine ve malzemelerin hassas bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Akıllı robot kollar kullanılarak önceden tanımlanmış özellikler üst düzeylerde hassasiyet ile ayarlanabiliyor. Robotlar, gerçek zamanlı sensörlerle aşılması zor görevleri gerçekleştirecek şekilde programlanabilmektedir. Bu robotik kodlar, izleme ve kontrol için güvenli bir bulut sistemine bağlanır. Mühendisler hızlı sonuçlar almak ya da makine arızası nedeniyle beklenmeyen bir hatayı önlemek için bu verilere erişebilmekte ve bunları daha hızlı ve güvenilir bir şekilde analiz edebilmektedir. Kullanılan cihazların IoT uyumlu olması, beklenmedik durumlarda müdahaleyi kolaylaştırıyor. Bu cihazlarda öngörülen parametrelerin dışına çıkıldığında sensörler anında bildirim gönderebiliyor.

İmalat / Üretim

IoT’nin üretim sisteminin içinde kullanılıyor olması birçok faydayı beraberinde getirebiliyor. Örnek verilecek konu ise tesisin yönetimi… Nesnelerin İnterneti, makineler için en uygun çalışma ortamını sağlayarak enerji tasarrufu yapılabiliyor, maliyetleri düşürebiliyor ve operasyonel anlamda verimliliği artırılabiliyor. IoT, aynı zamanda fabrikadaki işçilerin güvenliğini de yükseltiyor. Sağlık ve güvenlikle ilgili kişisel bilgileri takip edebiliyor. Bu takip ve verilerin analiz edilmesi sayesinde üretimin güvenliği artabiliyor. Ayrıca bu sistemler sayesinde üretimde karşılaşılan talep değişikliği ve ham madde tedariki gibi sorunlara hızlı bir şekilde cevap verilmesini sağlar. Bununla beraber üretimden toplanan bilgilerin gerçek zamanlı olarak takip edilmesi, rekabet ve maliyet konularında önemli bir avantaj sağlamaktadır. Elde edilecek esnek üretimle, üretim hızı gelen talebe bağlı olarak ayarlanır, böylece gereksiz stok tutulmasının önüne geçilerek maliyetler azaltılabilir.

Gelişmiş Kalite ve Güvenlik

Nesnelerin İnterneti teknolojisinin üretime girmesi ile gelişmiş düzeylerde ürün kalitesi sağlanabilmektedir. Her aşamada yapılabilen sürekli izleme ve analiz, maksimum kalite için proses adımlarını iyileştirerek daha iyi kalite sağlayacaktır. Büyük sensörler ağından gelen yazılım dataları ve veri toplama oldukça güvenli bir şekilde ağ geçidi oluşturmaktadır.

Akıllı Sensörler

Fabrikalarda akıllı sensörlerle donatılmış modern endüstriyel makineler, her bir ana bileşenin durumunu sürekli olarak takip eder ve sistem tamamen zarar görmeden önce kritik sorunları tespit edebilmektedir. Akıllı sensörler merkezi sisteme bakım uyarısını gönderirler ve fabrikanın rutin iş planı etkilenmeden bakım etkili bir şekilde uygulanabilir.

Enerji

Endüstriyel alanda üretilen enerjinin verimli kullanılabilmesi IoT’nin en önemli kazanımlarından birisidir. Enerjinin akıllı ve yerinde tüketimi sayesinde gereksiz harcama ve israftan kurtulmak mümkün olacaktır. Dünya nüfusunun hızla artışı ve buna bağlı olarak kullanılan enerjinin artması büyük enerji sorunlarına neden olabilecek gibi görünüyor. Bu nedenle hem enerjinin üretiminde hem de kullanımında tasarrufa gidilmesi için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekiyor.

Akıllı Paket Yönetimi

Nesnelerin İnterneti teknolojisini ileri düzeyde kullanan paketleme yönetimi, üretim ve dağıtım yapan birimler için büyük kolaylık ve üst düzey verimlilik sağlamaktadır. Akıllı sensörler, ambalajın her aşamasını izleyebilmekte ve durumu gerçek zamanlı olarak güncelleyebilmektedir. Dâhili sensörler sayesinde titreşimler, sıcaklık ve nem gibi atmosferik koşullar tespit edilebilmektedir. Taşıma veya depolama sırasında bir şeyler ters giderse hemen geri bildirim verebilmektedir.

Akıllı Lojistik Yönetimi

Lojistik, artan talepleri desteklemek için sürekli iyileştirmeler gerektiren birçok sektörde önemli alanlardan birisidir. Akıllı sensör teknolojisi, karmaşık lojistik işlemlerin çoğunu çözmek ve malları verimli bir şekilde yönetmek için mükemmel bir seçimdir.

Yukarıda görülen sistemler sayesinde, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti kapsamında, erişilen ve elde edilen veriler, aynı şekilde endüstriyel sistemlerden aktarılabilecek ve gerekli verileri de toplayabilecek. Ayrıca işletmedeki bilgi sistemi içinde kullanabilecek. Ortamdaki akıllı cihazlardan ve üretimdeki veri terminallerinden gelen, gerçek zamanlı sürekli veri akışı, merkezi bir noktada veya farklı bulut sistemi tarafından verilen depolama, alanında sürekli olarak kullanıma hazır halde bulunabilecek. Üretimde kullanılan akıllı cihazlar, insan hatasını en aza indirerek, gerçek zamanlı bilginin karar destek sistemleri tarafından değerlendirilmesini sağlayacaktır. Endüstri ve IoT’nin birleştirilmesi ile de üretimde kalitenin artırılması, maliyetlerin azaltılması, enerji verimliliği, performans iyileştirmesi, rekabetçi ürünler yaratılması gibi konularda birçok olumlu etki yaratacaktır.

Enes EREN 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler