Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSağlıkIoT Teknolojisi Covid-19 Salgınında Sağlık Yükünü Azaltabilir

IoT Teknolojisi Covid-19 Salgınında Sağlık Yükünü Azaltabilir

Covid-19 salgını yüzünden ülkeler sınırlarını kapattı. Okulları ve işletmeleri kapanmaya zorladı ve virüsün yayılmasını sınırlandırmak için birçok sosyal izolasyon veya karantina önlemi alındı.

Şu anda en büyük aksama ve en çok baskı kuşkusuz sağlık hizmetleri üzerinedir.

Böylesine çaresiz bir durumda, IoT cihazları, uzaktan hasta kontrolünü mümkün kılar ve yüksek riskli hastaların normal tedavilerini almak için evlerini terk etmek zorunda kalmamalarını sağlayarak doktorlar ve hemşireler üzerindeki yükü hafifletebilir.

 

Hastanelerde IoT

Sağlık sistemlerini birbirine bağlamak, EMR’leri (elektronik tıbbi kayıtlar), zamanlama sistemlerini ve hasta izlemeyi tek bir yerde birleştirerek çok sayıda manuel yönetici görevini azaltabilir. Hastanenin her yerindeki hastaları izlemek ve ilaçların etkili bir şekilde verilmesini sağlamak için bir araca sahip olmak büyük bir yardımcı olacaktır.

Hastanelerin bölümlerini kapatan ve hastane personelinin zamanının ve dikkatinin büyük bir bölümünü alan birçok koronavirüs vakasının yanı sıra diğer yüksek riskli hastalar hala bakım gerektirir. Hastane personeli hastanenin başka bir bölümünde uzaktan bu hastaların tansiyon ve kalp hızı seviyeleri ve uyarının takip edebilir. Örneğin; diyabetik hastalar için glikoz seviyeleri izleyen monitörler.

Evdeki hastalar için cihazlar da EMR’lere (elektronik tıbbi kayıtlar) bağlanabilir böylece kronik olarak hasta olan hastaların hastaneyi veya tıp merkezini ziyaret etmeleri gerekmez.

 

Bağlı İlaç Ve Evde Bakım

Tıbbi IoT cihazları, hastalara evde kalan ve halihazırda ayakta hasta bakımını iyileştirmek ve tekrarlanan randevuları azaltmak için kullanılmaktadır ve bu cihazlar bir kriz durumunda daha da ileriye götürülebilir.

Yukarıda belirtilen glikoz ve kan basıncı izleme cihazları, evde hastalar tarafından bakımlarının önümüzdeki haftalarda kesintisiz devam etmesini sağlamak için kullanılabilir. Bu, egzersiz ve ilaç uyarıları için hatırlatıcılar ve kalp düzensizliği veya diyabetik atak gibi kritik olayların hemen yanıtlanabilmesini sağlamak için tıbbi cihazlarla doğrudan bağlantı gibi şeyleri içerir.

Bağlı ilaç, tıbbi personel üzerindeki baskıyı azaltmanın başka bir yoludur. Hastalara ilaçlarını almak için düzenli uyarılar vererek ve onları tam kursa devam etmeleri için teşvik ederek doktorlar ve bakıcılar ilaç alan hastaların gerçek zamanlı bir kaydına sahiptir ve diğer tıbbi kayıtlarla bağlantı kurarak hastanın ilerlemesini takip edebilirler. Bu, özellikle risk altındaki hastalar veya düzenli ev ziyaretleri olmadan ilacı takip etmekte zorlanabilecek alzheimer veya demans hastaları için çok önemlidir. Düzenli bir ilaç tedavisine bağlı kalmak her zaman hayati önem taşır Ancak tıbbi kaynaklar sınırlarına kadar uzatıldığında evde hastaların ekstra yardım gerektirmemesini sağlamak çok önemlidir.

Şu anda tıbbi hizmetler üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olmanın yanı sıra bağlı ilaçların kullanılması da bir aşının daha hızlı geliştirilmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, hastanın ilerlemesini ve yeni ilaçların etkilerini gerçek zamanlı olarak ölçerek dağınık uzaktan denemeler yapabilir ve potansiyel olarak daha geniş bir birey bazında işe yarayacak bir aşının gelişimini hızlandırabilirler.

Bu mevcut sağlık krizi hakkında kesin bir şey yok, ne zaman biteceğini ya da durumun ne olacağını bilmiyoruz. Ancak riski olabildiğince azaltmak ve en çok ihtiyaç duyduklarında sağlık hizmetlerini hafifletmeye yardımcı olacak araçlara sahip olduğumuzu biliyoruz.

Sadece hastanelerde doktorların kontrol edebileceği hasta sayısını en üst düzeye çıkararak ve düzenli randevular için hastaneye gelmesi gereken insan sayısını azaltarak IoT, sağlık personelinin omuzlarından büyük bir ağırlık alabilir.

Olaylar geliştikçe IoT sağlık sistemlerimizdeki baskıyı hafifletmede önemli bir rol oynayabilir, uzaktan bakımın böyle bir görev için hazır olup olmadığını ancak zaman gösterecektir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler