Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerBilgisayarla Görme Günlük Yaşamımızı Nasıl Geliştirebilir

Bilgisayarla Görme Günlük Yaşamımızı Nasıl Geliştirebilir

Yapay zekaher türlü günlük görevi yerine getirmek için makine öğreniminin gücünü kullanarak teknoloji, çalışma, alışveriş, banka ve sürüş şeklimizi değiştiriyor. 

Bize işçiler için sıradan, tekrar eden işleri idare eden hileli finansal işlemleri tespit eden ve kendi kendine giden arabaların karar vermesine izin veren teknolojiler getirdi. Ancak yapay zeka kendi evlerimizde günlük hayatı yönetme şeklimizi nasıl değiştirebilir?

Alexa ve diğer birçok IoT kolaylığını benimseyerek akıllı teknolojilere bazı sorumluluklar vermeye başladık bile.

Arabalarımızı kilitlemeyi unutursak hatayı hızlı bir şekilde düzeltebilir ve uzaktan kilitleyebiliriz. Ön kapılarımızı kilitlemeyi veya DVR’ı favori bir şov kaydedecek şekilde ayarlarsak bununla da uzaktan ilgilenebiliriz.

Yapay zeka teknolojilerinde bir sonraki adım, kullanışlılıklarını ve pratikliklerini artıracak ve işyerindeki zaman alıcı günlük görevleri üstlenecekleri gibi bu işlerin bir kısmını evde elimizden almaya başlayacaklar.

Evlerimizde akıllı teknolojilerin harika olanaklarını araştıran birkaç senaryo var.

Zahmetsiz Market Alışveriş

Buzdolabınızdaki süt kartonu neredeyse boş ve kilerde sadece bir tane var. Yakın geleceğin akıllı buzdolabında, süt tedarikinin azaldığını veya kartonun buzdolabından kalıcı olarak çıkarıldığını görebilen ve bunun sizin için ne anlama geldiğini anlayan bir kamera var.

Akıllı bir kameraya sahip olan buzdolabı ve kiler, süt tedariğinizin durumu hakkında bilgi alışverişinde bulunan bir sisteme sahiptir. Eksikliği fark eden iki gıda depolama sistemi, size alışveriş listenize eklemek isteyip istemediğinizi soran bir metin gönderir. Evet diyorsunuz ve bitti.

Alışveriş listenizi güncel tutmak için buzdolabınız, çamaşırhanede, banyoda, garajda ve sürekli stokta tutulması gereken eşyaların bulunduğu diğer yerlerde raf ve depolama üniteleri ile bilgileri koordine eder. Gerçek “alışveriş” yapma zamanı geldiğinde yapmanız gereken tek şey listeyi kontrol etmek eksik olduğunu düşündüğünüz her şeyi eklemek ve siparişi vermektir.

Aletlerinizden Günlük İşlere Yardım

İşte her gün bir yerde, birisi için ortaya çıkan sıradan durumlara birkaç örnek. Her biri kendi başlarına aşırı derecede önemli değiller ancak bu küçük sıkıntıların çoğunu uzun iş günleri, aile ve diğer sorumlulukların üzerine ekliyorlar ve önemli ölçüde ağırlık hissetmeye başlıyorsunuz.

Çamaşır Günü

Hiç fark etmediğin bir yerde yanlışlıkla bir şey yıkadın mı? O nokta beyaz gömleğini mahveder. Anomali tespiti sayesinde, favori bir kıyafetin üzerindeki lekeyi kaçırdığınızda size söyleyebilecek bir çamaşır makinesi olduğunu hayal edin, “Gri sweatshirtinizde hardal lekesi var. Ön işlem yapmak ister misiniz? ”

Tabii ki leke çıkmazsa pantolon çekmeceniz en azından size daha fazla pantolon almanız gerektiğini ve size hızlı ve rahat bir şekilde değiştirmenize yardımcı olduğunu söyleyecektir. Madewell Mükemmel Vintage kot pantolon. Yeniden sıralamak ister misiniz? ” Önceden belirlenmiş bir süre geçtikten sonra sadece yıkama için dışarıda olmadıklarını bilecektir.

Akşam Yemeği için Fikir

Alışverişi yapmak için zamanınız yoksa ve buzdolabında ve kilerde çok fazla şey kalmadıysa endişelenmeyin. İkisi çabaları birleştirebilir ve halihazırda elinizde olan malzemeleri kullanan tarif önerileri getirebilir.

İyi Bir Gece Uykusu

Bebeğinizin odasındaki klima, odayı belirli bir sıcaklıkta tutacak şekilde ayarlanmıştır ancak bu hala çok sıcak mı yoksa çok soğuk mu olduğunu size söylemez. Akıllı sıcaklık kontrolü alnındaki terlemeyi “görebilir” veya battaniyelerini tekmelediğini veya çok savurduğunu ve döndüğünü fark edebilir ve rahat olana kadar odayı soğutmaya karar verebilir.

Tersine, çok soğuksa AI eylem tespiti, battaniyelerin bir araya getirilmesi gibi görsel bilgileri alabilir. Daha sonra odadaki sıcaklığı kontrol edebilir, biraz fazla soğuk olduğunu belirleyebilir ve odayı ısıtmaya karar verebilir.

Klimayı kendileri ayarlayamayan bebekler için özellikle uygun olan aynı akıllı sıcaklık ,sıcaklığın ayarlanması gerektiğini algılayarak anne ve baba için de işe yarayacaktır.

Akıllı Cihazlar İnsanlara Zaman Hediyesi Verir

Hiçbirimizin günümüzü ne kadar fazla planlandığımızı hatırlatmamıza gerek yok. Akıllı cihazlar ve depolama sistemleri, yoğun çalışan ebeveynlerin sabahları ve akşamları çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmelerine ve bir evin işlerindeki küçük ayrıntıyı görmelerini sağlayarak bu işlere daha az zaman ayırmalarına katkıda bulunur.

Akıllı ev teknolojileri için çok sayıda uygulama mevcuttur. Ve bu çağda zaman en çok ihtiyaç duyduğumuz şey olduğu için değerli, kayıp zamanımızdan bir kısmını bize geri vermek için yükümüzü hafifleten yapay zeka güdümlü cihazlar hayatı ilerleten en teknolojik yeniliklerden sadece bazılarıdır.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler