Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsIoT Akıllı Park Çözümlerini Geliştirmek için Nasıl Kullanılır

IoT Akıllı Park Çözümlerini Geliştirmek için Nasıl Kullanılır

Akıllı park, herkesin hayatını önemli ölçüde artırabilen pratik bir IoT uygulamasıdır.

Son araştırmalar, dünyadaki insanların %68’inin 2050 yılına kadar büyük metropol şehirlerde yaşayacağını öngörüyor. Bunun, araç sahiplerinin şehirlere nasıl park edeceği üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir.

Peki şehirlerde park etmeyi geliştirmek için ne yapılabilir?

IoT Smart Parking Nasıl Çalışır?

IoT bağlantısı ile birlikte yenilikçi akıllı park teknolojisi bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Kurulu IoT sensörleri boş park yerlerinin nerede olduğunu belirler. Bu IoT verileri kablosuz bir bağlantı üzerinden bir bulut sunucusuna iletilir. Park alanından alınan tüm veriler gerçek zamanlı olarak toplanır ve bir alan arayanlara sunulan alanların bir haritasını çıkarmak için analiz edilir.

Bir park yeri arayan sürücüler, gerçek zamanlı akıllı park haritasına başvurabilir ve en yakın boş alana yönlendirilebilir. Gelişmiş sistemler bu alanları ayırabilir ve sürücülerden elektronik ödeme alabilir.

IoT akıllı park çözümü geliştirmeye yönelik örnek olayda, teknik bileşenler, ultrasonik dalgalar kullanarak fiziksel mesafeleri ölçen bir ultrasonik sensör ve bir mikrodenetleyici içerir. Her ikisi de her park alanına monte edilir.

IoT cihazı, bir bulut sunucusuna kablosuz sinyal ile periyodik bir güncelleme gönderirBulut sunucusu, tüm park yerleri hakkındaki verileri toplar. Bu, kullanıcılara bir web veya mobil uygulama aracılığıyla mevcut park yerlerini seçmelerini sağlar.

IoT Sensörleri Ücretsiz Park Alanını Nasıl Tespit Ediyor?

IoT sensörleri, bir şeye olan mesafeyi tespit etmek için ultrasonik bir dalga kullanır. Her sensör park alanı yüzeyine gömülüdür ve park yeri doluysa bir aracın alt takımına olan mesafeyi tespit eder.

3 Olası Tespit Koşulları

 1. Alan Dolu: Sensör tarafından bir nesneye tespit edilen mesafe 10 ila 50 santimetre arasındadır.
 2. Boş Alan: Sensör tarafından bir nesneye tespit edilen mesafe 50 santimetreden fazladır.
 3. Boşluk Kirli: Sensör tarafından bir nesneye tespit edilen mesafe 10 santimetreden azdır.

Koşul “kirli” ise sensör bir şeyle kaplanabilir veya engellenebilir ve cihazın kontrol edilmesi gerekir.

IoT Tabanlı Akıllı Park için Sensörler

Akıllı park sensörü türleri arasında ultrasonik, elektromanyetik alan tespiti ve kızılötesi bulunur.

 • Ultrasonik: Ölçüm tespiti için ultrason kullanılarak algılamanın doğruluğu artırılır. Bu tip sensörün dezavantajı, kirden dolayı potansiyel bir tıkanıklıktır.
 • Elektromanyetik Alan Tespiti: Bu sensör, metal şeyler sensöre yaklaştığında manyetik alandaki küçük değişiklikleri tespit eder.
 • Kızılötesi: Bu sensör türü ortam sıcaklığındaki değişiklikleri ölçer ve hareketi algılar.

Parking 4.0: Akıllı Kentlerde Gelecek ve Fırsatlar

Teknoloji son derece kullanışlı ve günlük yaşamda yararlı iyileştirmeler yaptığı için akıllı park sistemlerinin dağıtımının artmaya devam etmesi bekleniyor. Son derece çok işlevli bir yönetim aracına dönüştürmek için sisteme aşağıdaki gelişmiş özellikler eklenebilir.

 • Park talebi yönetimi ve alan optimizasyonu
 • Kişisel park yardımı
 • Otopark rezervasyon sistemleri
 • Dinamik park fiyatları ve politika optimizasyonu
 • Park bölgelerinin, ücretlerin ve fazla harcama ihlallerinin tespiti.

Büyük ölçekli otoparklar için artırılmış gerçeklik teknolojisi, bir akıllı telefon tarafından yakalanan gerçek görüntülerin üzerine bir eşleme işlevi kaplaması oluşturabilir. Bu AR tabanlı açık ve kapalı navigasyon sistemleri, sürücüleri park etmiş arabalarına sanal bir yolla yönlendirebilir.

Bir başka yenilik de Optik Karakter Tanıma teknolojisi yardımıyla bir aracın lisans numarasını yakalamak için görsel görüntü işlemeyi kullanıyor. Ardından, otomatik olarak otoparkın kapısını açar ve sistem sürücüyü uygun bir park alanına yönlendirir.

Akıllı park sistemleri için gelecek oldukça umut verici görünüyor. Bu çözümün arkasında yatan teknolojiler IoT, Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Artırılmış Gerçeklik gibi “Endüstri 4.0” terimi altında işletmeler için dijital dönüşümü sağlayan teknolojilerdir. Bu yeniliklerden yararlanan Parking 4.0, kentleşme sorunlarını çözerek park sistemlerinin verimliliğini artıracaktır.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler