Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiIoT Maden İşçilerini Yeraltında Nasıl Koruyacak

IoT Maden İşçilerini Yeraltında Nasıl Koruyacak

Yeraltı madenleri, özellikle güvenlik söz konusu olduğunda, büyük endüstriyel operasyonlar ve IoT’nin benimsenmesi için en önemli unsurlardır. Madenler genellikle uzak coğrafi bölgelerde bulunur. Bir açık ocak madeni, hatta büyük bir maden bile dronlar ve diğer basit yöntemlerle incelenebilirken yeraltı madenleri karanlık, karmaşık ve kısıtlıdır. Çevre genellikle sıcak, tozlu ve titreşim dolu olup izleme ve iletişim ekipmanlarının etkin ömrünü azaltır.

Sonuç olarak madencilik tehlikelidir. İşçiler zehirli gazların ve havadaki partiküllerin birikmesi tehlikesiyle karşı karşıyadırlar, bu da hem hızlı bir şekilde öldürebilir hem de uzun süreli akciğer hasarına neden olabilir.

Madenciler için güvenli bir çalışma ortamı sağlamak sektör için önemli bir ticari önceliktir ve IoT uygulamalarının yararlılıklarını kanıtladığı bir önceliktir. Yine de madencilikte IoT’nin nüfuzu sınırlıdır.

Madencilik Doğası gereği Teknolojik Olarak Muhafazakar Bir İşletme mi?

Madencilik büyük ölçüde yüksek sermaye gerektirir ayrıca riskli ve tehlikelidir. Uzak ve zor yerlerde operasyon gerektirir. Bu koşullar altında, yeni teknolojilere yapılan yatırımları haklı göstermek zor olabilir.

Birçok endüstri bilgi teknolojisi (IT) ve operasyonel teknoloji (OT) arasında bir kopuklukla karşılaşırken madencilik muhtemelen en büyük IT / OT boşluğuna sahiptir. Bu boşluk, klimalı ofislerde geliştirilen algoritmalar ile bir madenin gürültülü ve tehlikeli operasyonel ortamı arasında, içinde gizlenmiş bir yararlı metalin bir kısmını takip etmek için tonlarca kaya hareket ettirerek gerçekleşir.

IoT için en olası yollar, güvenlik ve uyumun yanı sıra ekipman izleme ve bakmıdır. Zehirli gaz izleme IoT’nin değer gösterebileceği başka bir alandır.

Havalandırma ve Toksisite

Yeraltı madenciliğinde önemli bir husus, işçilere yeterli oksijen içeren temiz, toksik olmayan hava sağlamaktır. Bazıları patlayıcı ve zehirli olan zararlı gazlar, patlatma operasyonları ile birlikte, ölümcül ve ölümcül olmayan maden kazalarının en yaygın nedenleridir. Hem kaya ve cevherden hem de dizel partikül madde (DPM) formunda olan partiküller de yeraltında önemli bir sağlık riskidir.

Bu gazlar arasında karbon dioksit, karbon monoksit, hidrojen, hidrojen sülfür, metan, azot, azot dioksit ve kükürt dioksit bulunur. Oksijen toksik olmasa da, aşırı konsantrasyonu yanmayı tehlikeli bir şekilde hızlandırarak çevreyi başka şekillerde tehlikeli hale getirir.

Anında toksisite en göze çarpan sorundur ancak etkisi olmadığı görülse bile, toksik gazların ve partiküllerin subhaltal dozlarına uzun süreli maruz kalması işçi sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Radon, kaynak dumanı ve cıva gibi gazların önemli olumsuz uzun vadeli etkileri olabilir.

Teknikler ve Yöntemler

Havalandırma ve toksisite yönetiminin anahtarı hava akışını izlemek ve analiz etmektir. Daha sonra bunu nasıl geliştireceğimizi ve hava akışının kabul edilebilir seviyelerin altına düşmesini sağlayacak ekipman arızasını önleyebiliriz.

Giyilebilir ürünler giderek daha fazla rol oynayacak. Ayrıca toksik gaz sensörleri içerebilirler ancak daha da önemlisi, düşük oksijen veya yüksek toksik konsantrasyon alanlarıyla ilgili olarak işçinin yerini gösterirler. Herkesin bir madende nerede olduğunu bilmek son derece zor olabilir ve deneyimli işçiler bile belirli bir anda nerede olduklarını şaşırabilir ve yanlış anlayabilirler.

Maden amirleri, her bir çalışanın ve aracın nerede olduğunu ve ortamdaki zehirli gaz ve partikül seviyelerinin ne olduğunu ve zaman içinde nasıl değiştiklerini bildiklerinde, çalışmayan alanların havalandırmasını azaltırken hava tedarikinin dolu alanlar için en uygun olmasını sağlayabilirler. Artan güvenliği yanı sıra bu güç ve bakım maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlar.

Sonuç

IoT, birçok bakımdan yeni teknolojiden şüphelenilen madencilik operasyonlarına şaşırtıcı derecede zor bir satış olabilir ancak işçi güvenliğini iyileştirme tüm maden operasyonlarının görünürlüğünü artırma ve daha etkili uyum raporlaması sağlamada hızlı bir şekilde faydasını gösterebilir. Özellikle IoT, havalandırma ve hava kalitesinde belirli faydalar sağlayabilir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler