Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsNesnelerin İnternetinin Muhasebe Alanına Etkisi

Nesnelerin İnternetinin Muhasebe Alanına Etkisi

Gelişmiş ülkelerin en önemli gelişmişlik göstergesi olan yüksek teknolojiyi etkili şekilde kullanma ile yeni olgular ortaya çıkıyor. Bu yeni olgular şirketlere yeni yeni fırsatlar sunmaktadır. Teknolojideki gelişmeler ya insanların gereksinimlerine göre ortaya çıkmış ya da yapılan icatlar toplumu peşlerinden sürüklemiştir. Başlarda yavaş bir şekilde hayatımıza giren teknoloji, zamanla hızlı bir şekilde yayılarak ilerlemiştir. Geçtiğimiz yüzyıllarda teknolojik gelişimlerin hızı yavaş olurken, insanlık daha çok birikim elde ediyordu. Fakat günümüzde her geçen on yılda elde edilen birikimler, önceki yüzyıllarda elde edilen birikimlerin tezahürü olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyanın küçülmesi ile birlikte hızla gelişen teknolojik gelişmeler şirketler ve yatırımlar arasında rekabet ortamını etkilemektedir. Eskiden kullanılan geleneksel iş yapma yöntemleri, şirketleri artık bir yere kadar götürebiliyor ve rekabet etme gücünün düşmesine neden oluyor. Büyük şirket olmak isteyenlerin faaliyet alanlarını sürdürmesi için, teknolojik gelişmeleri yakından izlemesi ve bu gelişmelerden kendisine en uygun olanları alması gerekmektedir. Zamanla gerçekleşen teknolojik gelişmelerde daha sonra endüstri ve makineleşme neticesinde dijital devrim gerçekleşmiştir. Dijital devrimin sonucunda iletişim ağları ortaya çıkmıştır. Böylece kaynaklar ve zaman daha etkin ve verimli kullanılabilecektir. İçinde bulunduğumuz çağ için teknoloji çağı ve buna ek olarak gelişim çağı gibi farklı tanımlamalarda bulunulabilir. Bu hızlı gelişim sürecinde nesnelerin internetinin kullanımı ve kattığı etki önemli bir paya sahiptir. Nesnelerin İnterneti sayesinde kas gücüne bağlı hataların yok olması, kendi kendini yöneten makineler ve yine hataları kendi bilgisi ile yok edebilen Sistemler oluşturmak artık mümkün. Böylece kaynaklar ve zaman daha etkin ve verimli kullanılabilir. Nesnelerin İnternetinin etkilediği alanlardan birisi de muhasebe alanıdır.

Yeni teknolojilerin ortaya çıkması değişimi hızlandırmış olmasının yanında insanlara yeni fırsatlar da sunmuş ve beraberinde bazı zorluklar da getirmiştir. Şüphesiz muhasebe faaliyetlerinin geleceği de dijitalleşme ve olduğundan çok daha basit uygulamaların üzerine kurulacaktır. Dijitalleşmenin ve teknolojik sistemlerin muhasebe faaliyetlerinde yükseliş göstermesi, verimliliği ve hatasız çalışmayı artıracaktır. Diğer taraftan teknolojinin hızla gelişmesi ve muhasebeye olan yoğun etkisi muhasebe meslek grubundakiler için çoğu zaman kaygı verici bir durumu oluşturacaktır. Gelecekte azalması muhtemel meslek gruplarının arasındadır. Günümüz iş hayatında muhasebe mesleği önemli bir yeri bulunan ve toplumsal bir kurum olan bir meslek olarak kabul edilmektedir. Bundan ötürü bu meslek, hızla değişen ve gelişen günümüz sistemlerinde öğrenmeye en hızlı uyumu gerçekleştirmek zorunda kalan mesleklerdendir. Teknolojik gelişmeler sonucu risk altında olan meslek grupları ve bu mesleklerin bilgisayarlaşma olasılığı ile ücretler ve eğitim düzeyi arasındaki ilişkiler sorgulanmaktadır.

Nesnelerin İnterneti teknolojisi sayesinde şimdi ve geleceğin işletmelerinde lojistik bazında; stok durumu, depo giriş ve çıkışları ve bunların kontrolleri ayrıca fiziki malzeme varlıkların tam ve doğruluğu, alışverişlerin takipleri gibi birçok faaliyetin denetimi insan faktörü olmadan yapılması mümkün olacaktır. Gelişen bu teknoloji ile insanların ödeme şekillerinde de büyük bir değişim olması muhtemeldir, nakit ödeme işleminin iyice ortadan kalkması sebebiyle yazar kasa gibi girdi – çıktıların denetim faaliyetlerine lüzum kalmayacak, uzun ve sıkıcı banka işlemleri bilginin kolay elde edilebilecek olması nedeniyle kolay bir biçimde aşılacak ve birçok fiziksel denetim olaylarının ortadan kalkması muhtemel olacaktır.  Böylece kaçakçılığı ve usulsüzlükleri önlemek maksadıyla elektronik uygulamalara daha fazla önem verilecektir. Alışverişten ortaya çıkan faturalar otomatik olarak müşterilerin ve muhasebe sisteminin hesaplarına düşecek ve eş zamanlı olarak muhasebe kaydı girmek mümkün olacaktır.

Dijital üretim sürecinde, nesnelerin internetinin yardımını alan endüstriyel üretim makineleri sadece depoda bulunan stokları kontrol etmekle kalmamakta, aynı zamanda da depolar makineler ile iletişime geçerek onlara ne kadar üretim yapmaları gerektiği yönünde bilgi aktarımında bulunabileceklerdir. Bu yeni sistemler, nesnelerin interneti ile birlikte çalışır ise geleneksel fabrikalar ve üretim sistemleri yerlerini akıllı fabrikalara ve akıllı üretim bantlarına bırakacaktır. Nesnelerin İnterneti ile birlikte akıllı fabrikalar tek bir sistem üzerinden birbirleri ile haberleşecek ve böylece bir bütün olarak sistem kendiliğinden organize olma becerisine sahip olacaktır. Akıllı fabrikalarda üretilen veriyi depolamak için bulut sistemi kullanılacaktır. Bu sistemin işlemesi yüksek hızlı internet erişimiyle mümkündür. Bunların sayesinde istihdam edilen ve hata oranı çok yüksek eski usul muhasebe yöntemleri tarihe karışacak.

Nesnelerin interneti ve yapay zekâ sistemlerinin muhasebe faaliyetlerini ve dolayısıyla meslek mensuplarını da etkilemesi muhtemel iken, yeni fırsatları da oluşturmaya devam edecektir. Nesnelerin internetinin muhasebe meslek mensuplarını daha dikkatli ve yetkin hale getirmesinin yanında daha fazla müşteri ile çalışabilecekler ve müşterilere daha verimli bir değer sunabilecekler. Teknoloji sistemlerindeki gelişmeler ile muhasebecileri buluşturarak birlikte çalışmalarını zaruri hale getirecektir. Nesnelerin interneti ekosistemi yardımı ile gelecekte muhasebe meslek grupları kısa sürede çok fazla miktarda olan veriyi doğru bir şekilde analiz etmesi mümkün olacaktır. Geleceğin muhasebecileri, sadece bir müşterinin parasal kayıtlarını ve vergi hesaplamalarını yapan ve bu hesaplamaların doğruluğunu kontrol eden kişiler olmayacak, herhangi bir şirketin işlerini sürdürebilmesi için planlar yapabilen ve mühim iş kararlarının verilmesinde en önemli yardımcı kişilerden olacaklardır.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler