KodlamaTeknoloji

Kodlamada Matematik ve Dil Becerisi

Yazılımcı olmak için matematik dehasına sahip olmamız şart mı? Çoğumuzu kodlamadan soğutan etkenler yazılım dillerinin yüksek matematiksel beceri ve fazla zaman gerektirdiğini düşünmemiz.

Oysa Washington Üniversitesi araştırmacılarına göre dil öğrenmeye yatkınlık, matematiksel becerilerden daha önemli bir faktör. Chantel Prat, Washington Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bir sinirbilimci, yıllarını beynin öğrenme mekanizmasını anlayabilmek üzere çalışmalara adamış. Bu seferki çalışmaları ise kodlamanın da dillerin doğası gereği yabancı bir dil öğrenmeye çok benzer olduğu düşüncesi üzerine şekillenmiş

Chantel Prat ve ekibinin Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmasında, daha önce hiç kodlama öğrenmemiş 40’a yakın yetişkinin nörobilişsel yeteneklerinin bir kodlama dili olan Python’u öğrenirken incelemeye tabi tutulduğu anlatılıyor.

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından Python dilini daha hızlı öğrenen grubun, daha yavaş öğrenen gruba göre problem çözme ve dil yeteneği konusunda daha yüksek skorlar elde eden grup olduğu, bunun yanında aritmetik yeteneklerin ise öğrenme hızı ve kabiliyeti konusunda çok küçük bir farklılık yarattığı tespit ediliyor.

Araştırma, dil öğrenmeye yatkınlığın programlama dillerini öğrenme konusunda çok önemli bir avantaj olduğunu gösteren ilk çalışma olması nedeniyle bir hayli ilgi çekici. Yazılımın genelde “mühendislere özel” bir alan olarak değerlendirildiğini belirten Prat, bu araştırmanın ışığında yazılımın daha büyük kesimlere hitap etmeye başlayabileceğini ekliyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

•İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi •İstinye Üniversitesi Girişimci Mühendisler Kulübü kurucu başkanı •IoT-İstinye Çekirdek Takım Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close