Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerGayrimenkulde IoT Uygulamaları

Gayrimenkulde IoT Uygulamaları

Bugün, IoT neredeyse her sektörü etkilemektedir ve gayrimenkul bir istisna değildir. Nesnelerin İnterneti’nin gayrimenkuldeki teknolojik ilerlemeleri, içinde yaşadığımız ve çalıştığımız yapıları nasıl oluşturduğumuz ve etkileşim kurduğumuzu sonsuza dek değiştirecektir.

Gayrimenkul Sektörü IoT’yi Nasıl Kullanabilir?

Nesnelerin İnterneti toplumun birçok alanını etkileyen ve sayısız endüstride iş yapma şeklini değiştiren bir olgudur. Gayrimenkul, IoT tarafından büyük ölçüde değişime uğrayacak sektörlerden biridir. Teknoloji, mülk satın alırken, satarken ve kiralarken tüm tarafların işini kolaylaştırmak için çeşitli şekillerde kullanılacaktır. IoT ayrıca bireylerin çevreleriyle etkileşim kurma şeklini değiştirecek ve mülk sahiplerine finansal ve çevresel faydalar sunacak.

IoT’yi oluşturan bağlı sensör ve akıllı cihaz ağı bir dizi fırsatlar sunar. IoT teknolojisini kullanan emlakçılar, fiziksel olarak yerinde kalmadan mülkleri güvenli bir şekilde gösterebilirler. Bu, zamandan tasarruf sağlar ve aynı anda birden fazla konumla çalışabildikleri için onları daha verimli hale getirir. Her bir yapıya seyahat etme ihtiyacını ortadan kaldırmak, acentelerin araçları tarafından üretilen sera gazlarını da azaltır ve yakıta harcanacak para tasarrufu sağlar.

IoT teknolojisinin konutlarda, otellerde ve ofis binalarında kullanılabilme olanakları, sadece birkaç yıl önce bilim kurgu gibi görüyordu. Kendi kendini düzenleyen aydınlatma, ısıtma ve soğutma, bina sakinleri için daha keyifli olmasını sağlar. Ayrıca tasarruf etmenize ve mülkün karbon ayak izini azaltmanıza yardımcı olabilir. IoT tabanlı akıllı teknoloji, daha verimli bina yönetimini beraberinde getirir/ ve kiracıları etkileyen gereksiz kesintilerden kaçınmak için tahmini bakım planlamasına yardımcı olabilir. Bireysel konutlarda akıllı çözümler uygulamak, satış değerlerini artırabilir ve rakip seçeneklere karşı ön plana çıkarabilir.

Gayrimenkulde IoT Uygulamaları

Gayrimenkul dünyanın en büyük endüstrisidir ve gezegendeki hemen hemen her bireye dokunur. Gayrimenkullerde yeni IoT kullanım vakaları, endüstride işin yürütülme şeklini ve insanların ev ve iş ortamlarıyla ilişkilerini değiştirme sözü veriyor.

Ev Arama

Çoğumuz hayatımızın bir noktasında bir ev ya da daire bulmamız gerekecek. Gayrimenkulde IoT’nin büyümesi, bir sonraki evimizi bulmak için yeni yöntemler içerir. Birçok kişi, her siteyi fiziksel olarak ziyaret etmek zorunda kalmamak için mobil uygulamalar aracılığıyla daire veya mülk görüntülemeye zaten aşinadır. Potansiyel müşterilerin şahsen kontrol etmek için birkaç yere odaklanmalarını sağlayarak çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlarlar.

Gayrimenkulde IoT’nin yenilikçi kullanımı Rently uygulamasında görülebilir. Bu benzersiz çözüm, bir ajanın sitede bulunmasını gerektirmeyen özellikleri göstermek için IoT destekli bir işlem kullanır. Potansiyel müşteriler için özellikleri listeleyen ve görüntülemeleri planlayan bir mobil uygulamaya sahiptir. Güvenli süreç, izleyicilerin kimliğini doğrular ve anlaşmayı tamamlama zamanına kadar emlakçıyı serbest bırakır. Emlak acentesinin verimliliğini arttırır ve müşterilerin teklifleri boş zamanlarında incelemelerini sağlar.

Akıllı Evler

Evdeki IoT uygulamaları, Nesnelerin İnterneti’nin nüfusun çoğu için en tanınmış tezahürlerinden bazılarıdır. Evinizdeki her akıllı cihaz Nesnelerin İnterneti’nin bir bileşenidir. Akıllı ev teknolojisi, ev sahiplerine çeşitli avantajlar sunar:

  • Gelişmiş güvenlik – Akıllı ev uygulaması sayesinde güvenlik kameralarından video görüntüleyebilir ve kapıları uzaktan kilitleyebilirsiniz. Güvenlik, bir ev sahibinin özel ihtiyaçları için özelleştirilebilir.
  • Zaman ve enerji tasarrufu – Akıllı cihazlar, cihazlar elektrik kullanımını veya ısıtma kapasitesini optimize ettiğinden enerji faturalarında %15’e kadar tasarruf sağlayabilir. Kullanıcılar daha fazla kolaylık ve zaman tasarrufu için evlerinin birçok yönünü merkezi veya uzak bir konumdan kontrol edebilir.
  • Artan satış değeri – Akıllı cihazların ve ev cihazlarının kurulumunun, satmaya gittiğinizde evinizin değeri üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Artan değere ek olarak, akıllı teknoloji, mülkü birçok genç müşteri için daha cazip hale getirecek ve satışını kolaylaştıracaktır.

Akıllı Binalar ve Yönetim Sistemleri

Akıllı binalar, ticari gayrimenkul ve IoT teknolojisini kullanarak akıllı evler konseptini bir üst seviyeye taşıyor. Mülk yönetimi ve IoT sistemlerinin yaygınlaşması, geleneksel otomasyonla gerçekleştirilebilecek kapasiteyi aşan yetenekleri genişleten bina yönetim sistemlerinin (BMS) oluşturulmasını sağlamıştır .

Mülk yönetiminde IoT sistemlerini kullanmak, ticari emlak şirketlerinin çeşitli şekillerde değere dönüşebileceği ek fırsatlar sunar.

  • Daha yüksek verimlilik sayesinde değer

Bir işletmeyi daha verimli işletmek, değerini artırmak için kanıtlanmış bir tekniktir. Ticari gayrimenkuller söz konusu olduğunda, daha verimli bina performansı kiracıları çekecek ve onları memnun edecektir. İklimlendirme, güvenlik ve aydınlatma sistemlerinin gerçek zamanlı kontrolünü gerçekleştiren akıllı teknoloji, yolcuları için alanı optimize eder ve enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar.

  • Farklılaşma yoluyla değer

Ticari mülklerde gelişmiş teknolojik çözümler sunmak, onları rekabetten ayırmaya yardımcı olabilir. Tahmini bakım için IoT’nin yenilikçi kullanımı, onarım gerektiğinde kiracılar üzerindeki etkisini en aza indirebilir. Çalışmalar mesai saatleri dışında planlanabilir ve bir sorun oluşmadan önce yapılabilir. Binada bina sakinlerinin hareketi ile ilgili elde edilen veriler, işbirliği ve etkin iş akışları tasarlama konusunda bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olabilir.

Sonuç

Gayrimenkul IoT girişimleri pazarı, toplumun konut ve çalışma alanı ihtiyacından yararlanma fırsatları ile patlıyor. IoT ve mobil cihazların gücünü bir araya getirmek, geliştiricilere pazarda devrim yaratabilecek uygulamalar oluşturma potansiyeli sunuyor. Mülk satış ve yönetiminde IoT’yi kullanmaktan akıllı ev konseptini daha da geliştirmeye kadar, hayatımızı kolaylaştırmak için Nesnelerin İnterneti’ni kullanan yeni yazılım çözümleri için bolca yer var.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler